"Vahşi ve âdetlerine mutaassıb ve inatçı muhtelif akvamın âdat ve ahlak-ı seyyie-i vahşiyanelerini kaldırdıktan sonra, yerlerine ikame edilen ahlak-ı hasene, secaya-yı aliye" nelerdir? Buna örnekler vermeniz mümkün mü?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hazreti Peygamberin (asm) yapmış olduğu o eşsiz inkılabı, şu iki misal en güzel şekilde özetlemektedir:

"Cahiliyye zamanında bu çirkin âdete tevessül etmiş biri, bilahere İslâmiyet ile müşerref olduktan sonra gözyaşları arasında Resulüllaha bu durumunu şöyle anlatmıştı:"

"Ya Resulallah, biz, Cahiliyye Devrini de yaşamış insanlarız. Putlara tapar, çocuklarımızı öldürürdük. Benim de bir kızım vardı. Çağırdığım zaman yanıma sevinçli sevinçli gelirdi."

"Bir gün yine onu çağırmıştım. Koşarak geldi, arkama düştü. Kendisini evimizden pek uzak olmayan bir kuyumuza götürdüm. Elinden tutup kuyuya atıverdim. Onun, bana son sözleri şu oldu:"

"Babacığım! Babacığım!"

"Kâinatın Efendisi tasvir edilen vahşetengiz manzara karşısında kendisini tutamamış ve ağlamıştı. Öyle ki, mübarek gözlerinden akan yaşlar sakalını ıslattı. Sonra da şöyle buyurdular:"

"Şüphesiz Allah, yeniden yapmadıkça, cahiliyye icabı olarak yaptıklarınızı orada bırakır, İslâmiyet devrine geçirmez." (Darimî, Sünen, 1/34)

Fazla söze hacet yok; bu tek misal bile o muazzam inkılabın ne kadar mükemmel olduğunu ispat ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

vazifeperver
allah razı olsn...süperrr
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...