Block title
Block content

"Vücudda en mühim mevki, hayat ve rahmetindir." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Vücut ve varlık alemlerinde en önemli mertebe ve mevki hayat ve rahmetindir. Zira hayat öyle bir nimettir ki, bütün nimetler bu hayat üzerine bina edilmiştir. Hayat olmasa insan hiçbir nimetin farkına varamaz, hiçbir lezzeti tadamazdı.

Hayat öyle bir iksir ki, insanı bütün kainatla muhatap yapıp, aynı zamanda  bütün kainatı kendine musahhar ediyor. Bir arı, hayata mazhariyeti ile güneşi kendine hizmetkar yapıyor; koca unsurlar hayat etrafında hareket ediyor.

Hayat, Allah’ın bütün isim ve sıfatlarının temerküz edip toplandığı bir nokta, bir merkezdir.

Hayat, aynı zamanda taklidi mümkün olmayan bir mühür, bir mucizedir. Zira bir hayatın teşekkülü için bütün kainat çarklarının ve unsurlarının intizamla ve mizan ile hareket edip, bir maksada doğru ilerlemesi gerekir.

Mesela, bir elmanın vücut bulabilmesi için; güneş ,toprak, hava, su gibi külli unsurların tasarruf elinde olması iktiza eder. Bu unsurlara hakim olmayan birisi elmaya da hakim olamaz. Başka bir ifade ile elma kimin ise, elmanın teşekkülünde çalışan kainat çarkları da o zatın olabilir. Yani hayat öyle bir mucize ki taklidi muhaldir.

Rahmet, Allah’ın bütün isim ve sıfatlarının arkasında sevk ve idare edici bir aktör gibidir. Yani rahmet manası isim ve sıfatların arkasında aktörlük yapmasa, insanlar ve çaresiz mahlukat sonsuz izzet ve kibriya sahibi olan Allah ile muhatap olması çok zor olurdu.

Bizi Allah ile muhatap eden mana, rahmettir. Allah, rahmeti iktizasınca bizim ile muhatap olup, bizim ile konuşuyor. Rahmeti ile bize nihayetsiz ihsan ve ikramlarda bulunuyor. Bu yüzden hayat ve rahmet, varlık aleminde en önemli bir mevkide duruyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

bakiduman
Abi,Cenab-ı Hak bu hizmet-i kur'aniyyedeki zahmetlerinizi ve say'inizi kabul buyursun.Risale-i nurlar sadeleştirilmeli çünkü herkes anlayamıyor diyenlerin kulakları çınlasın.Risale-i Nurların asıllarına dokunmadan da hizmet nasıl oluyormuş görsünler maşaallah,barekallah desinler.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...