"Vücutta en mühim mevki, hayat ve rahmetindir." ifadesi ne manaya gelmektedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Vücut, varlık demektir ve yokluktan varlığa gelmek en büyük bir rahmettir. Nitekim Üstad Hazretleri: “Şu hadsiz kâinatı şenlendiren, bilmüşahede Rahmet’tir.” buyurmakla bu noktaya dikkatimizi çeker.

Rahmetin kemali hayat sahiplerinde görülür. Yirmi Dördüncü Söz'de bu rahmet mertebeleri güzelce sıralanır ve en büyük rahmet “Müslim sıfatıyla insan olmak” şeklinde ifade edilir. Yani, var olmak, yarı canlı olmak, hayat sahibi olmak, akıl sahibi olmak ve Müslüman olmak rahmetin farklı tecellileridir.

İnsan hayatının bütün kâinatla münasebeti vardır. Güneş'in, Ay'ın, denizlerin ve karaların yoklukta kalmayıp var olmaları, kendileri için bir rahmet olduğu gibi, insan için de en büyük bir rahmettir.

Melek hayatı böyle değildir. Onların, hayatlarını devam ettirmek için kâinata ihtiyaçları yoktur. Ancak onların, kâinattaki varlıkları temaşa ve tesbihlerini temsil etmekten aldıkları manevî bir hazları vardır.

Vücut ve varlık âlemlerinde en ehemmiyetli mertebe ve mevki hayat ve rahmetindir. Zira hayat öyle bir nimettir ki, bütün nimetler onun üzerine bina edilmiştir. Hayat olmasaydı insan hiçbir nimetin farkına varamaz, hiçbir lezzeti tadamazdı.

Hayat, Allah’ın bütün esmâ ve sıfat tecellilerinin temerküz edip toplandığı bir nokta, bir merkezdir.

Hayat, aynı zamanda taklidi mümkün olmayan bir mühür ve bir mu’cizedir. Zira bir hayatın teşekkülü için bütün kâinat çarklarının intizamla ve mizan ile hareket edip, bir maksada doğru ilerlemesi gerekir.

Allah’ın kullarını kendisine muhatap etmesi de en büyük bir rahmettir. Allah, rahmeti ile bize nihayetsiz ihsan ve ikramlarda bulunuyor. Bu yüzden hayat ve rahmet, varlık âleminde en ehemmiyetli bir mevkide bulunuyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

bakiduman

Abi,Cenab-ı Hak bu hizmet-i kur'aniyyedeki zahmetlerinizi ve say'inizi kabul buyursun.Risale-i nurlar sadeleştirilmeli çünkü herkes anlayamıyor diyenlerin kulakları çınlasın.Risale-i Nurların asıllarına dokunmadan da hizmet nasıl oluyormuş görsünler maşaallah,barekallah desinler.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...