"Yağmurun kataratı, nurun lemeatı dağınık ve yayılmış kaldıkça çabuk kurur, çabuk söner." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Yağmurun kataratı, nurun lemaatı dağınık ve yayılmış kaldıkça çabuk kurur, çabuk söner. Fakat sönmemek ve mahvolmamak için, Cenab-ı Feyyaz-ı Mutlak bize لَا تَتَفَرَّقُوا ["Bölünmeyin, ayrılığa düşmeyin. (Şûrâ, 42/13).] ve لَا تَقْنَطُوا ["Ümidinizi kesmeyin." (Zümer, 39/53).] ile ezel canibinden nida ediyor. Evet, şeş cihetten nağme-i لَا تَقْنَطُوا eyler huruş." (Münazarat)

Yağmur taneleri bir araya gelip omuz omuza verdiklerinde büyük bir su kitlesi oluşturup hayata kaynaklık ederler. Aynı şekilde ışık parıltıları bir araya gelip omuz omuza verdiklerinde, kuvvetli bir ışık kaynağına dönüşüp her şeyi aydınlatırlar. Ama tersi olursa damla ve parıltı tek başlarına kalsalar, hiç değer ve anlam taşımazlar.

Müslümanların da toplumsal hayatta damla ve parıltılar gibi, omuz omuza verip bir güç merkezine dönüşmeleri gerekiyor. Aksi durumda söner giderler. Bizim bir araya gelip güçlü ve kuvvetli olmamızı isteyen Allah, "Bölünmeyin ve ayrılığa girmeyin." dedikten sonra, sizi muvaffak etmede "Allah'tan ümidinizi kesmeyin." diyerek irşad ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...