Yedi yaşında bir çocuk; "Allah hepimizi aynı anda nasıl duyuyor, görüyor?" derse, nasıl cevap vermemiz gerekir? Bu yaş grubunun sorularına; Risale penceresinden yaklaşımımız nasıl olmalıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İçerisinde bin ayna bulunan bir odaya girsek, her aynaya bir görüntümüz yansır, yani bir tek kişi olmamıza rağmen, o aynaların hepsinin içinde bir görüntümüz olur. Şayet aynaların aklı ve şuuru olmuş olsa idi, her ayna ile ayrı ayrı konuşur, onların dertlerini dinleyebilirdik. Bir aynada bulunmamız, diğer aynalarda bulunmamıza engel olmazdı.

Allah’ın yaratmış olduğu basit bir yansıma kanununa göre bile; bir zat bin aynada aynı anda görülebiliyor ise, çok büyük ve çok kudretli olan Allah, elbette aynı anda her yarattığının sesini işitir ve hepsinin durumunu görebilir.

"Masa yapan bir marangoz, bedeni ile masanın içinde midir?" diye bir soru sorduktan sonra, çocuk elbette "masanın içinde değildir", diyecektir. Marangoz nasıl masanın içinde değilse, "Allah da yaratmış olduğu şu kâinatın içinde değildir.", denilebilir. Lakin marangoz ustalığı ve güzel işçiliği ile masayı yapmış, marangoz olmadan masa nasıl olmaz ise, Allah yaratmadan da şu varlıklar olmaz diye zihni işba edilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Allah razı olsun. hercocuk.org sitesine daha çok soru-cevap eklense faydalı olur inşallah.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...