Yıldızların; "Melâikelerin birer menzili, birer tayyaresi, birer mescidi", "Avâlim-i ulviyenin birer lâmbası, birer güneşi", "Gökyüzünün birer güzel gözü" olmasını izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Melâikelerin birer menzili, birer tayyaresi, birer mescidi"

Nurdan yaratılmış bulunan meleklerin oturmak için bir menzile, seyahat için tayyareye ihtiyaçları yoktur. Ancak onların bir kısmı ibadet görevlerini yıldızlarda ifa ederler. Bu cihetle yıldızlar onların birer menzili olur. Mescidleri olan seyyar yıldızların hareket etmeleriyle sanki onlar da semâda uçmuş gibi olurlar.

"Avâlim-i ulviyenin birer lâmbası, birer güneşi"

Semâ ve ötesi için ulvî âlemler, yeryüzü için de süflî âlemler ifadesi kullanılır. Yıldızlar bu ulvî âlemlerin birer lambası, birer Güneşi gibidirler.

"Gökyüzünün birer güzel gözü"

Güneşe ışık, insan ruhuna da görme sıfatı ihsan eden Cenab-ı Hak, insanlara “göz pencerelerinden” Güneşi seyrettirmekte, Güneş de onların gözlerinin içinde tecelli etmekle sanki o gözleri temaşa ve onlarla bir nevi sohbet etmektedir. Bu mana bütün yıldızlar âlemi için de aynen geçerlidir. Onlar yeryüzüne bakar gibi durmakta, insanlar da onları seyretmektedirler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...