"Hem şimdi yatmış nebatat, hayvanat gibi gizlenmiş güneşler, huşyar yıldızlar, birer nefer misillü emrine musahhar ve bu misafirhane-i âlemde birer lambası ve hizmetkârı olan Zat-ı Zülcelalin kibriyasını düşünüp,.." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem şimdi yatmış nebatat, hayvanat gibi gizlenmiş güneşler, huşyar yıldızlar, birer nefer misillü emrine musahhar ve bu misafirhane-i âlemde birer lambası ve hizmetkârı olan Zat-ı Zülcelalin kibriyasını düşünüp, Allahu ekber deyip rukûa varmak..."(1)

Bitki ve hayvanların büyük bir kısmı kışın yatıp gözden kayboluyorlar. Yaz ve ilkbahar aylarında tekrar diriltilip göz önüne çıkıyorlar. Benzer bir durum sema dairesinde de geçerlidir. Yıldızların bir kısmı göz önünde iken, büyük bir kısmı büyüklük ve azametinden dolayı gizlenmiş bir vaziyetteler.

Kâinatta öyle dev yıldızlar var ki, bunlar Allah'ın mülkünde küçük birer lamba ve basit birer asker gibi onun emrine itaat edip, konulan ölçü ve sınırların dışına çıkamıyorlar. Bu da Allah’ın kibriya ve azameti karşısında her şeyin ne kadar hakir ve küçük kaldığını gösteriyor.

Bir padişahın büyüklüğü, saltanatının ve hükümranlığının büyüklüğü ile ölçülür, yani toprakları ne kadar büyük, devleti ne kadar güçlü ise padişahta o nispette büyük ve azametlidir.

Aynı şekilde Allah’ın büyüklüğü ve kibriyası da kâinattaki o muazzam yıldız ve galaksilerin büyüklüğü ile bir parça anlaşılır. Güneş gibi dev bir yıldızı küçük bir lamba gibi kullanan Allah’ın azameti ve kibriyası sonsuzdur.

Güneş dünyamızdan bir buçuk milyon kat daha büyük olmasına karşın, her gün belli bir saatte doğup belli bir saatte batarak, dünya sakinlerine lambalık ve sobalık vazifesi görür. Bu ise ilahi saltanatın ne denli muazzam bir haşmet ve kibriyada olduğunu gösteriyor.

Güneş'ten milyarlarca kat daha büyük gezegen ve galaksilerin olması ve hepsinin Allah’ın mülkünde birer basit asker gibi itaatli olması da onun azamet ve kibriyasının büyüklüğüne işaret ediyor.

1) bk. Sözler, Dokuzuncu Söz, Beşinci Nükte.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...