"Ecram-ı ulviyeye dikkat edilirse, tabakaları arasında muhalefet görünür. Evet, yeni teşekküle ve in’ikada başlamış milyarlarca yıldızlardan ibaret Kehkeşan ile anılan tabaka-i esîriye, sabit yıldızların tabaka..." Dördüncü mukaddemeyi izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dördüncü Mukaddeme: Ecram-ı ulviyeye dikkat edilirse, tabakaları arasında muhalefet görünür. Evet, yeni teşekküle ve in’ikada başlamış milyarlarca yıldızlardan ibaret Kehkeşan ile anılan tabaka-i esîriye, sabit yıldızların tabakasına muhalifdir. Bu da manzume-i şemsiyenin tabakasına ve hâkezâ; yedi tabakaya kadar birbirine muhalif tabakalar vardır."(1)

Uzay boşluğuna çıplak gözle bile bakıldığında uzayın tek tip bir yapıya sahip olmadığı birbirinden farklı sınıf, katman ve tabakalardan oluştuğu gözlemlenebiliyor.

Kehkeşan yani Samanyolu galaksisi diğer galaksilerden farklı bir yapı ve görüneme sahip iken Güneş sistemi ve diğerleri de diğerlerinden farklı bir yapıya sahiptirler. Bu da sema tabakasının birçok katmanlardan oluştuğunun bir ispatı bir delili oluyor.

Astronomide uzay içerisindeki bazı yıldızlar, "sabit yıldızlar" olarak adlandırılırlar. Astronomiye göre sabit yıldızlar, dünyamıza göre, bağlı oldukları bir yıldızın etrafında dönmedikleri için, sabit yani durağandırlar. Onlar da bu özellikleri ile farklı bir katman ve tabaka oluyorlar.

Özetle nasıl dünya yedi kıta, atmosfer yedi katmandan teşekkül ediyor ve hepsi birbirine muhalif bir yapıya sahip ise, sema da Kur’an’ın ifadesi ile yedi tabakadan yedi katmandan oluşmaktadır. Bu yedi tabaka da kendi aralarında farklı farklı özelliklere sahip katmanlara ayrılmaktadır.

(1) bk. İşaratü'l-İ'caz, Bakara Suresi 29. Ayetin Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...