Yirminci Mektub’a konu olan mezkûr kelime-i tevhid hakkındaki hadis-i şeriflerden bir iki misal verebilir miyiz? Sabah ve akşam namazından sonra bu cümle-i tevhidiyenin zikredilmesinin hikmeti nedir? Bu zikir kaç defa tekrar edilmelidir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konuda misal verebileceğimiz üç hadis-i şerif:

"Kim, 'Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu'l mülkü ve lehu'lhamdü ve hüve alâ külli şey'in kadir.' duasını bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle âzad etmiş gibi sevab verilir, ayrıca lehine yüz sevab yazılır ve yüz günahı da silinir. … " (Buhârî, Daavât 54, Müslim, Zikr 28, (2691); …

"La ilahe illallahı çok söyleyerek imanınızı tazeleyin!" (Müsned, 2/359; Hâkim, el-Müstedrek, 4/256; el-Heysemî, Mecmeu'z-Zevâid, 1/52)

“Zikrin en faziletlisi, lâ ilâhe illallah’tır.” (Tirmizî, Daavât 9; İbni Mâce, Edeb 55)

Gecenin uzun süren karanlığını müteakip gündüzün gelmesinin bir bakıma müjdecisi olan fecir vakti, bu yeni güne Rabbimize şükür ve ibadet ile başlamamızı hâl diliyle ders verdiği gibi, Cenab-ı Hak da iki rekât sabah namazını farz kılmıştır. Allah Resulü (asm.) bu farz namazdan önce iki rekât daha namaz kılmakla rahmet tecellilerinin daha fazla tezahür etmesine bir bakıma dua etmiştir.

Yine uzun süren bir aydınlıkta öğle ve ikindi vakitlerinde Rabbimize yaptığımız ibadetleri akşam namazı ile tamamlamak ve ibadet ile başladığımız günümüzü yine ibadetle noktalamak hikmetini ders vermektedir.

Üstad Hazretlerinin günün bu başlangıç ve kapanış vakitlerinde namazdan sonra bu risalenin başında yer alan tevhid cümlesini on defa tekrar ettiğini ve duada bulunduğunu biliyoruz. Daha sonra sair namaz tesbihatlarını yapmış ve duadan sonra yine 33 defa kelime-i tevhid okuyup onu takib eden salavatları ve duaları yapmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

zülkarneyyyn
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...