"لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ'da bir tevhid-i ulûhiyet ve mâbudiyet vardır." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tevhid birleştirmek demektir. “Tevhid-i ulûhiyet ve mâbudiyet” Allah’tan başka ne kadar tapılan şey varsa hepsini reddedip ancak Allah’a ibadet etmek demektir. İlah, “tapılan” manasına, mabud da ibadet edilen manasına geldiğinden “tevhid-i ulûhiyet ve mâbudiyet” kelamında aynı hakikat iki farklı şekilde ifade edilmiştir.

"Tevhid-i uluhiyet", Allah’ın hem zat, hem şuunat hem sıfat hem isimler hem de icraat açısından tek ve benzersiz olmasıdır. Hiçbir yaratılmış ya da zihnen tasavvur edilen tasvirler, bu sayılan vasıflar noktasından Allah ile ortak ve benzer olamaz, demektir.

"Tevhid-i ubudiyet" ise, Allah’ın tek ibadet edilecek İlah olması anlamına geliyor. Yani Allah’tan başka ibadet edilecek ikinci bir Allah yoktur ve olması da mümkün değildir demektir.

İşte kelime-i tevhit olan “La İlahe İllallah” ifadesi, bunlar gibi kesin ve çok değerli önerme ve hükümleri içinde barından külliyetli bir ifadedir ki, bu yüzden semavi dinlerin ve bütün peygamberlerin en parlak ve sembol bir ifadesi olmuştur...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...