"Yırtıcı hayvanların helâl rızıkları, ölü hayvanlardır. Sağ hayvanları öldürüp rızık yapmak, şeriat-ı fıtriyece haramdır." Böyle bir emir varsa, itaat niye yok?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Çünkü o vahşi hayvanların basit ve ilkel de olsa bir iradeleri bulunuyor. İrade ise gücü nispetinde ceza ve mükafata medardır.

Üstad Hazretleri hayvanlarda da basit ve ilkel bir iradenin olduğunu şu cümleleri ile ifade ediyor:

"Ve bu saray-ı kâinatta ikinci kısım amele, hayvânattır. Hayvânat dahi, iştiha sahibi bir nefis ve bir cüz-ü ihtiyarîleri olduğundan, amelleri hâlisen livechillâh olmuyor. Bir derece nefislerine de bir hisse çıkarıyorlar. Onun için, Mâlikü'l-Mülki Zü'l-Celâli ve'l-İkram, kerîm olduğundan, onların nefislerine bir hisse vermek için, amellerinin zımnında onlara bir maaş ihsan ediyor."(1)

Üstadımızın bu ibarelerinden, hayvanların da bir nefis ve irade sahibi olmasından dolayı, ceza ve mükafata orantılı olarak, yani iradeleri kadar ceza ve mükafata tabi olacakları anlaşılıyor.

Allah’ın, iradesiz ve hiç sorumluluğu olmayan bir hayvana ceza vermesi, rahmet ve adaletine uygun düşmeyeceği için, buradan hayvanların da basit ve ilkel bir iradeye sahip oldukları anlaşılıyor. Hayvanlar bu iradelerini bazen onlara fıtri olarak yasaklanmış şeylerde kullanabiliyorlar; bu da bir haksızlığı ve zulmü netice verdiği için, adalet-i İlahi bu zulüm ve haksızlığı cezalandırıyor.

(1) bk. Sözler, Yirmi Dördüncü Söz, Dördüncü Dal.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tarihler
Allah razı olsun bilgiler için ancak sorum tam yanıtlanmamış, sualim hayvanlara böyle bir emir varsa dinleyen ve dinlemeyen olması iradeyle izah edilebilir , belgesellerde gördüğümüz kadarıyla hiçbiri dinlemiyor gibi bu emri bunu akla nasıl yakınlaştıracağız?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Hayvanların davranışlarını sadece irade ile izah edemeyiz bu işin sadece bir boyutudur. Bunun dışında besin zinciri, ekolojik denge gibi bildiğimiz bilmediğimiz bir çok İlahi hikmetler bulanabilir. Hiçbiri dinlemiyor önermeniz yanlış ve eksik bir önermedir. Belgeseller genelde avlanmayı çekiyor normal beslenmeleri normal bir durum olduğu için çekmiyorlar. Ayrıca arslan ve sırtlan gibi hayvanların av yakalama oranı çok düşüktür genelde leşle beslenirler.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
tarihler
Abilerim Allah razı olsun vesilenizle bu konuyu anladım aynı zamanda bir konu zihnime açıldı müsaadenizle paylaşayım : sizin başka bir yazınızda şeriat ı fıtriye uymamanın cezasını bu dünyada muaccel olarak çektiğimizi öğrenmiştim. Şeriat ı fıtri denen kainat kanunları Şeriat ı garra gibi Kelami emir olmadığından bu dünyada cezasını çeker uymayan yani o yırtıcı birine msallat olur gelir biri de ona musallat olur cezasını burada çeker, öteki alemde değil, Allah ebediyen razı olsun abilerim .
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...