"Yoksa o Sultan-ı Semavinin haşmetli nazarı altında hiç görünmeyecek derecede gizlenecektir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, bir aynada misalî güneşle münasebettar olmak ve sohbet etmek nerede, hakiki semadaki güneşle münasebettar olmak nerede? Aynadaki güneşi herkes eline alabilir. İltifatına mazhar olabilir. Konuşabilse belki konuşturabilir. Fakat semadaki güneşin iltifatını celbeden ve kendisi ile konuşturan kimse kamere çıkmalı, makamı kamerde olmalı veya kamer gibi bir vazife görmeli, yoksa o Sultan-ı Semavinin haşmetli nazarı altında hiç görünmeyecek derecede gizlenecektir."(1)

İmam-ı Ali (ra), Hazreti Gavs manevi bir güneştir. Bu mübarek manevi güneşlerle iki türlü irtibat kurulur.

Birisi; bu manevi güneşlerin her bir ruh aynasında yansıması şeklindedir ki, bu yansıma ruhun derece ve kapasitesine göre olur. Örnekteki güneşin cep aynasında yansıması gibi... İmam-ı Ali (ra) ile rüyasında görüşen birisi, onun hususi iltifatına mazhar olmuş oluyor. Ve bu her bir mümin için olabilir.

Diğeri; bu manevi güneşlerin bizzat kendilerinin konuşması ve iltifat etmesidir ki, Risale-i Nur'un ve müellifinin Hazreti Ali (ra) ile görüşmesi ve onların iltifatına mazhar olması külliyetlidir ve hususi bir kalp görüşmesi değildir. Çünkü bu zatlar şiir ve nesirleri ile o asırdan bu asra hitap etmişler, Risale-i Nur'un büyüklüğünü âdeta kaleme döküp kerametlerini yazılı bir surete çevirmişler.

"Rüyada görüşmek" güneşin hususi cep aynasında görülmesi iken, keramet tarzı ta o asırdan bu asra iltifatta bulunmak, "güneşle bizzat görüşmek" anlamına geliyor yani...

(1) bk. Sikke-i Tasdik-i Gaybi, On Sekizinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Allah razı olsun .
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...