"Zalimler için yaşasın cehennem!" ile "Milletimizin imanını selâmette görürsem cehennemin alevleri içinde yanmaya razıyım." ifadesi çelişmiyor mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Milleti imansızlığa, ateşe, cehenneme, sapkınlığa sürükleyen zaten zalimlerdir. Dolayısı ile zulmü terk etmeyip hayatının son anına kadar zulmünde ısrar edenlere şefkat nazarı ile bakılmaz, onlara acınmaz.

Mesela Lenin, Stalin, Hitler, Mussoluni, Nemrut, Firavun, Şeddad gibi zalim ve kafirlere şefkat nazarı ile bakmak, ayrıca bir sapkınlık, yoldan çıkmışlıktır. Üstadımızın "Zalimler için yaşasın cehennem!" sözü bunlar gibi zalimleredir.

"Milletimizin imanını selâmette görürsem cehennemin alevleri içinde yanmaya razıyım." sözü ise, mazlum ve çaresiz insanlara karşı söylenmiş bir sözdür. Dolayısı ile iki cümle arasında herhangi bir tutarsızlık ve çelişki söz konusu değildir.

Hitlere şefkat nazarı ile bakmak, Hitlerin katlettiği binlerce masum ve mazluma karşı bir zulüm bir ihanet bir haksızlıktır. Allah’ın şefkati sonsuz olmasına rağmen, Allah böyle zalim ve kafirleri ebedi cehenneme atıyor. Demek böyle zalimler hakkında "yaşasın cehennem" demek, Allah’ın sonsuz adalet ve gazabına uygun bir söz oluyor.

Diğer bir husus, Üstadımız kendisine zulmeden savcı ve polisler hakkında, "Şayet onlar Risale-i Nur ile imanlarını kurtarır, ettikleri zulme tövbe istiğfar ederlerse, onlara hakkımı helal ettim." diyor. Bu da onun ne kadar engin ve yüksek bir şefkate sahip olduğunu gösteriyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Buradaki zalimler aynı zamanda kafir o zaman?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Alelekser öyle ama azda olsa Yezid gibi zalimler de olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...