"1387 ki, لاَ يَعْلَمُ الْغَيْبَ اِلاَّ اللهُ dehşetli bir cereyanın müntehâsı tarihi olmak ihtimali var." Bu “dehşetli cereyan” hangisidir ve işaret edilen tarih tevafuk etmiş midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Öyle de, فَاَمَّا الَّذِينَ شَقُوا فَفِى النَّارِ لَهُمْ فِيهَا زَفِيرٌ وَشَهِيقٌ âyeti dahi, Risale-i Nur’un muarızlarına ve düşmanlarına ve onların cereyanlarının mebde’ine ve faaliyet devresine ve müntehâsına cifirle, tevafukla işaret eder. Şöyle ki: يُرِيدُونَ اَنْ يُطْفِؤُا نُورَ اللهِ بِاَفْوَاهِهِمْ gibi âyetlerin bahsinde Birinci Şuâ’da yedi, sekiz âyâtın ehemmiyetle gösterdikleri bin üç yüz on altı (1316) ve yedi (7) tarihi -ki Kur’ân’a karşı olan su-i kasdın mebde’idir- فَاَمَّا الَّذِينَ شَقُوا (Şakilere gelince) cifirce aynı tarihi gösteriyor.

Her iki şeddeli ikişer sayılsa bin üç yüz seksen yedi (1387) ki, لاَ يَعْلَمُ الْغَيْبَ اِلاَّ اللهُ dehşetli bir cereyanın müntehâsı tarihi olmak ihtimali var." (1. Şua)

Hicri 1387 tarihi, miladi 1967 tarihine tevafuk etmektedir. Üstadımız bazı tarihleri Rumiye göre verdiği de çokça vakidir. Bu noktadan tarih Rumi olarak kabul edlirse o zaman 1971 tarihine tevafuk eder. Bu iki rakamın birbirlerine yakın olması, o tarihlerde dehşetli cereyan olan Süfyanizmin sonunun geldiğini ihsas eden hadiselerin başladığının emarelerine işaret eder.

Evet 1960 yılında bir Başbakanı idam edecek kadar güçlü olan bu zihniyet, artık yetmişli yıllarda kolu kanadı kırılmış ve dişleri çekilmiş bir vaziyete geldi. Daha önce sahip olduğu gücü ciddi anlamda kaybetti. Deccaliyetin dört safhasından üçüncü devre olan işlerinin adileşmesi dönemine geldi.

Evet "O şakilere gelince" ifadesi, hem mana hem de cifir itibariyle onların güçlerini kaybedip dünyada acizlik cehennemine, ahirette ise ebedi cehenneme gireceklerine şehadet ve işaret eder. Ondan sonra sadece ayak oyunlarıyla gündemde kalmaya gayret etmeye, oyunlarla iktidara geldiklerinde de dine etkili bir şekilde zarar verememeye başladılar.

İlgili paragrafta ifade edildiği gibi, gaybı ancak Allah bilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

Bu tarih 1968 tarihine denk geliyor ki, bu tarihten gunumuze kadar hususan Turkiyede ne kadar fitne ve fesat, darbe ve bunlari tetikleyen basin yayin organlarinin ve universitelerde yer alan yardakcilarinin temeli iste bu 68liler kusagina dayanmaktadir ki, Ustadimiz bu hususa Allahu alem-isaret etmis olabilir. Bu fitne kusagin ceremesini hala cekmekteyiz. Vesselam

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...