"Âlemde abes yok, fıtratta israf yok." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın şu alemde yaratmış olduğu hiçbir şey, boş ve faydasız değildir. Her bir şey bir hikmet ve gaye üzerine yaratılmıştır. Her şey mükemmel bir düzen ve güzellik içinde yaratılmıştır ve muazzam bir gayeye hizmet etmektedir.

Bu husus ayette şu şekilde ifade edilmektedir:

"Yedi kat göğü birbiriyle tam uyum içinde yaratan O’dur. Rahman’ın yaratmasında hiçbir nizamsızlık göremezsin. Gözünü çevir de bak: Herhangi bir kusur görebilir misin? Sonra tekrar tekrar gözünü çevir de bak! Gözün bir kusur bulamadığından, eli boş ve bitkin geri döner." (Mülk, 67/3-4)

Evet, Allah kainatta hiçbir şeyi hikmetsiz ve gayesiz yaratmamıştır. Her şeye bir plan ve program dahilinde gaye ve menfaatler takmıştır.

Allah kainatta her bir şeye bir hikmet ve gaye taktığı gibi, bunlara cevap ve karşılık olacak alemleri de yaratmıştır. Şayet gözü yaratıp görüntü alemini yaratmasa idi bu abes ve israf olurdu. Kulak yaratılıp sesin yaratılmaması da hakeza aynıdır. İşte kainattaki bu ilişkiler Allah’ın sonsuz hikmet sahibi olduğunu bize ilan ediyor.

Burada israf, bir şeyi amaçsız ve gayesiz boşu boşuna yaratmak anlamına geliyor. Mesela, gözün yaratılıp gözün göreceği manzaraların yaratılmaması, gözün yaratılmasını israf kapsamına sokar. Mide ve açlığın yaratılıp rızık ve yiyeceğin yaratılmaması da hakeza midenin yaratılmasını anlamsız ve israf yapar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şehrayin
EBEDİYEN YAŞAMA İSTEĞİ VERİP AHİRETİ YARATMAMAKTA İSRAF OLURDU HERHALDE
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...