"Allah’ım, Efendimiz Muhammed’e ve âl ve Ashabına rahmet et." Bu dua ile sahabelerin, ümmetin hasenatlarına hissedarlıkları nasıl oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her mü’min en az günde beş defa farz namazlarda, haftada bir cuma namazında, yılda iki defa bayram namazlarında Efendimiz Muhammed (asm)’e ve âl ve ashabına dua ediyor. Üstelik bu dua on dört asırdır milyarlarca mü’minin dilinde ve kalbinde tekrarlanıyor.

Ayrıca bu dualar mübarek mevkiler olan camilerde, mescitlerde Kabe'de, Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Aksa gibi dua edilmesi çok makbul olan yerlerde yapılıyor. Sonsuz merhamet sahibi olan Allah’ın, böyle samimi, külliyetli, makbul bir duayı geri çevirmesi ve kabul etmemesi mümkün değildir.

Bu küllî dualarda sahabeler bilhassa zikredildiği için, bu duaların hepsi ayrıca onların amel defterlerine yazılıyor. Sahabenin mümtaz ve müstesna bir makama sahip olmasında bu duaların da payı büyüktür.

Tabir caiz ise, sahabenin diğer bütün üstün meziyetlerinden kat-ı nazar, şu dualar dahi onları üstün kılmaya yeter de artar bile...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...