"Sahâbelerin nefisleri tezkiye ve tathir edildiğinden,.." Sahabeye yetişilmemesinin en önemli sebebi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sahabelerin o yüksek makamlara erişmesinde en mühim sebep "insibağdır." Yani Resulullah Efendimizn sohbeti ile boyanmaları ve terbiye olmalarıdır. Hatta şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki Abdulkadir-i Geylani Hazretleri ile İbn-i Mesud (ra) arasındaki tek fark insibağdır. Bu da Peygamber Efendimiz (asm)'in ashabına manevî bir mucizesi ve en büyük bir ihsanıdır.

Risale-i Nurlar, bu zamanda nasıl kabiliyeti olan birisini bir sene gibi kısa zamanda tahkiki iman sahibi yapabiliyorsa, feyzin menbaı, imanın kaynağı, manevî âlemlerin sultanı olan Allah Resulü (asm) de bir ân-ı seyyalede can yoldaşlarını o erişilmez makamlara çıkarıyor ve çıkarmış.

Allah Resulü'nün insibağından geçen iman kuvveti ile sahabenin nefsi şerre ve küfre kapanıyor, o sahalarda âdeta rafine oluyor. Tathir ve tezkiye meselesini bu cihetle değerlendirebiliriz. İnsanda iman kuvvet kazandıkça nefis küçülür ve tesirsiz hale gelir. Hele ki bu iman sahabede olduğu gibi hakkelyakin ise artık nefs-i emmareden emin bir hâle gelir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...