"Sahâbelerin nefisleri tezkiye ve tathir edildiğinden,.." Sahabeye yetişilmemesinin en önemli sebebi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sahabelerin o yüksek makamlara erişmesinde en mühim sebep "insibağdır." Yani Resulullah Efendimizin (asm) sohbeti ile boyanmaları ve terbiye olmalarıdır. Hatta şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki Abdulkadir-i Geylani Hazretleri ile İbn-i Mesud (ra) arasındaki tek fark insibağdır. Bu da Peygamber Efendimiz (asm)'in ashabına manevi bir mucizesi ve en büyük bir ihsanıdır.

Risale-i Nurlar, bu zamanda nasıl kabiliyeti olan birisini bir sene gibi kısa zamanda tahkiki iman sahibi yapabiliyorsa, feyzin menbaı, imanın kaynağı, manevi âlemlerin sultanı olan Allah Resulü (asm) de bir ân-ı seyyalede can yoldaşlarını o erişilmez makamlara çıkarıyor ve çıkarmış.

Allah Resulü'nün (asm) insibağından geçen sahabenin nefsi, iman kuvveti ile şerre ve küfre kapanıyor, o sahalarda âdeta rafine oluyor. Tathir ve tezkiye meselesini bu cihetle değerlendirebiliriz. İnsanda iman kuvvet kazandıkça nefis küçülür ve tesirsiz hale gelir. Hele ki bu iman sahabede olduğu gibi hakkelyakin ise, artık nefs-i emmareden emin bir hâle gelir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...