Allah'ın "Herbir nevi mevcudatın mahiyetini birer model ittihaz" etmesini izah eder misiniz? İnsan model olmamayı seçemez mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl ki bir terzi, model üstünde kendi san’at ve maharetini göstermek için kumaşı biçer, keser ve elbiseyi diker. Temsilde hata olmasın, Allah da kendi isim ve sıfatlarını modeller hükmünde olan eşya üstünde göstermek için onları halden hale sokuyor, bir vaziyetten alıp başka vaziyete getiriyor ve maharetini teşhir ediyor.

Mesela, insanın bedeni bir modeldir; Allah'ın isim ve sıfatlarını izhar ve ilan ediyor. Açlıkla Allah'ın Rezzak ismini tarttığı gibi, hastalık ile de Şâfi isminin kıymeti anlaşılıyor. Bu hallerin hepsi bir ismin perdelenmesi ve ilan edilmesinde bir model hükmüne geçiyor.

Keza nasıl ki, bir ressam kendi resimlerini bir salonunda sergiliyor ise, aynı şekilde Allah da kendi isim ve sıfatlarını eşyanın çeşitleri olan modeller üstünde sergileyip teşhir ediyor. Ta ki şuur sahipleri bu sergileri ve teşhirleri seyredip, hayret ve takdir ile mukabele etsinler. Bir çiçek Allah'ın Cemal ve Müzeyyin isimlerini izhar ve ilan eden bir model hükmündedir. Keza her bir insan bir model olduğu gibi, her bir hayvan ve bitki nevi de bir modeldir.

İnsan model olup olmamayı değil, iyi bir model olmayı seçebilir. İnsanı model yapıp imtihana tabi tutmak Allah’ın bir tercihi ve hükmüdür kimsenin bu hükme ve tercihe itiraz etme hakkı ve selahiyeti yoktur. Zaten itiraz etse de netice değişmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474
Mevcudatın mahiyeti derken Mahiyet kelimesi Istılah manasıyla mı kullanılmış izah edermisiniz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Mahiyet burada bir şeyin tamam-ı halini ifade ediyor. Mesela elma denildiğinde elmanın tamam-ı mahiyeti bir model olmuş oluyor. Neden ibaret olduğu. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...