"Amel, cins-i cezadır. Ceza, cins-i ameldir." İfadesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Amelin cinsine göre ceza" demek, amelin nevine uygun bir ceza demektir. Mesela, mali ibadetlerin cezası olarak mali belaların verilmesi gibi.

Kişi mal sevdasından dolayı zekâtını vermez ise, Allah da ona ceza olarak fakirlik ve maddi darlık belasını verir. Veya malına dadanacak kişilere izin verir.

Günde beş vakit namazı kılmaz ise, Allah da ona münasip bir ceza verir. Oruç tutmaz ise, bela olarak kıtlık ve açlık gelir.

Hırs ile dünyaya saldırırsa, ceza olarak yoksulluk çeker, çoğu şeyden mahrum kalır. Haksız olarak cinayet işlerse, ceza olarak kısas tatbik edilir. Mesela, birinin gözünü çıkarırsa, ceza olarak ona da aynısı tatbik edilir.

Bir meclise birisi girdiğinde Allah'ın selamını verise, aynısı ile mukabele görür. Selam yerine tahkir edici söz söylerse, yine aynı mahiyette bir karşılık görür. Yani suç ile ceza birbiri ile mütenasiptir.

Bir kimse birisine haksız yere tokat atsa, kısas olarak o suçluya aynısı tatbik edilir.

Suç: Haksız yere atılan tokat.

Ceza: Suçluya atılacak tokat.

Burada görüleceği üzere suç ve ceza birer ameldir, fiildir, iştir. (Menfi veya müspet)

Suç karşılığında maruz kalınan amel; cezadır. Peki, bu ceza neye göre takdir edildi, suçlunun yaptığı amele göre takdir edildi.

Yani amel (kanunun takdir ettiği tokat) cins-i cezadır, ceza ise (kanunun takdir ettiği tokat) cins-i ameldir.

Hayalen düşünelim, suçlu olan bir insanın (bilse / bilmese) "Yahu ben neden böyle bir muameleye hedef oldum?" diye sorduğunda, bu hâl bir cezadır cevabı verilir. (Amel cins-i cezadır.)

Peki, neden böyle bir ceza diye sorduğunda, ettiğini buldun denilir, "Men dakka dukka." (Ceza, cins-i ameldir.)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

feth

Burada merak ettğim, özellikle namaz borcunun cezası nasıl olabilir? Allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (m.ali)

Dünyada insanın başına gelebilecek her hangi bir musibet ve bela namazsızlık için ceza olabilir. Zira namaz diğer ibadetler gibi bir cins ve tür ibadet değil, âdeta bütün amel ve ibadetleri içinde cem eden bir hülasadır. Bu yüzden namaz ibadetler içinde mazereti ve özrü olmayan tek ibadettir. Dolayısıyla bir ceza ile sınırlandırmak doğru olmaz. Ama ahirette verilecek cezalar hadis kaynaklarında belirtilmiştir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
muammerbuyukoz1

helak olan kavimlerin günahları ve onların helak olma şekilleri arasında nasıl bir münasebet vardır?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Kavimlerin helak olma sebepleri; peygamberlerini yalanlamaları, putlara tapmaları, zulüm ve sapkınlıkta ileri gitmeleri ve Allah'a isyan etmeleri şeklinde sıralanabilir.

Bu sapkın kavimlerin helak edilme biçimleri hakkında ayetlerde şu bilgiler mevcut; Şiddetli sarsıntı (recfe) (el-A'râf 7/78), korkunç bir ses, gök gürlemesi (sayha) (Hûd 11/67; el-Hicr 15/83; el-Kamer 54/31) ve yıldırımla (sâika) (Fussılet 41/17; ez-Zâriyât 51/44) …

Kavimlerin helak edilme şekli ile azgınlıkları arasında doğrudan bir benzerlik bulunmuyor.

"Amelin cinsine göre ceza" demek, amelin nevine uygun bir ceza demektir. Mesela, mali ibadetlerin cezası olarak mali belaların verilmesi gibi.

Kişi mal sevdasından dolayı zekâtını vermez ise, Allah da ona ceza olarak fakirlik ve maddi darlık belasını verir. Veya malına dadanacak kişilere izin verir. Günde beş vakit namazı kılmaz ise, Allah da ona münasip bir ceza verir. Oruç tutmaz ise, bela olarak kıtlık ve açlık gelir. Hırs ile dünyaya saldırırsa, ceza olarak yoksulluk çeker, çoğu şeyden mahrum kalır. Haksız olarak cinayet işlerse, ceza olarak kısas tatbik edilir. Mesela, birinin gözünü çıkarırsa, ceza olarak ona da aynısı tatbik edilir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
muammerbuyukoz1

Amelin cinsine göre cezayı anlıyorum. Ben bu kaidenin helak olan kavimler için de geçerli mi diye merak etmiştim. Doğrudan münasebet yok dediniz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...