"Ermenilerin komitesi, gösterdikleri kuvvetli fedakârâne vaziyetle bu müddeâmızı teyid ediyor." Üstad burada neden "fedakârlık" ifadesini kullanıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Avrupa komiteleri içinde en şiddetlisi ve en tesirlisi ve bir cihette en kuvvetlisi, cins-i lâtif ve zayıf ve nazik olan kadınların Amerika’daki Hukuk ve Hürriyet-i Nisvan Komitesi olduğu, hem milletler içinde az ve zayıf olan Ermenilerin komitesi, gösterdikleri kuvvetli fedakârâne vaziyetle bu müddeâmızı teyid ediyor."(1)

Üstad Hazretleri “fedakâr” ifadesini, Ermeni komitelerinin o dönemlerde göstermiş oldukları cesaret ve fedakârlığın dikkate şayan bir fedakârlık ve cesaret olduğu için kullanmaktadır.

Üstad Hazretleri "fedakâr" ifadesini bir vaka bir realite anlamında kullanıyor; yoksa Ermeni milislerinin amaç ve misyonunu asla tasvip etmiyor ya da onaylamıyor. Düşman da olsa, düşmanın faziletlerini ikrar etmek bir hakşinaslık bir gerçekçilik yaklaşımıdır. Bazılarının yaptığı gibi, "Bir şey ya siyahtır ya da beyazdır." demek, hakşinas ve gerçekçiliğe yakışmaz.

(1) bk. Lem'alar, Yirminci Lem'a (Haşiye).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...