"Hem dalâletin müstekreh çirkinlikleri ehl-i dalâleti tenfir ettikleri halde..." Buradan ne anlamamız gerekiyor, bunu bir örnekle açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dalalet; burada inkar ve küfür veya inkar ve küfürden hasıl olan batıl haller anlamındadır.

Dalaletin müstekreh çirkinlikleri ise; küfür ve inkardan hasıl olan elemler, sıkıntılar, ahlaksızlıklar, insanları tiksindirecek derece sapkın hal ve davranışlardır.

Yani dalalet aklı selim insanların kabul edip üstüne alacağı bir sıfat değildir. Dalaletin çirkinliklerini derinlemesine izah etmeye gerek yoktur, vicdanı kokuşmamış her insan, fıtraten ve mizaç olarak dalaletten nefret eder.

Bu sebeple dalaleti yol tutmuş ve dalalet elbisesini üzerine giyen ehli dalaletten, bütün insanlık mizaç ve fıtrat olarak nefret eder. "Buna rağmen ehli dalaletin insanlığa galebesi nasıl mümkün oluyor?" diye Üstad'a soruluyor. Bahsi geçen yerde Üstad Hazretleri bu soruya cevap veriyor.

Ehli dalaletin fikrinden hasıl olan bütün zulümler, ahlaksızlıklar, hayasızlıklar, haksız muameleler buna örnek olarak verilebilir. Bütün kötü sıfatları üzerinde bulunduran münafık ve kafir bir adamdan kimse hoşlanmaz. Ama buna rağmen bu münafık ve kafir o hoşlanmayan insanlara hile ve cebirle hükmeder. Firavun, Nemrut, Şeddad bunlara güzel bir örnektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...