"Bâb-ı Risalet ve Tenzildir, Bismillahirramânirrahîm’in cilvesidir." cümlesine göre; bâb-ı risalet ve tenzilin besmeleyle münasebeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’an, ism-i âzamdan ve her ismin mertebe-i âzamından geldiği gibi”, onun birinci derecede muhatabı olan Peygamber Efendimiz (asm.) de ism-i âzama ve bütün isimlerin âzamî tecellisine mazhardır.

"Allah, meleklerden de elçiler seçer ve insanlardan da. Şüphesiz Allah, işitendir, görendir." (Hac, 22/75)

Besmelenin birinci sırrında izah edildiği gibi, “Allah” ismi bütün âlemlerdeki her türlü esmâ tecellilerini içine alır, zira “Allah” ismi, Cenâb-ı Hakk'ın zâtına bakar.

“Rahmân” ismi yeryüzündeki bütün canlılara yapılan rahmet ve ihsanları ifade eder. “Rahîm” ismi ise insana ve ebedî âlemlere bakar.

Peygamberlerin (as.) vazifesi de insanlara önce kendi nefislerini tanıtmak, kul olduklarını, Allah’ın eseri olduklarını, başıboş olamayacaklarını, ölümle hiçliğe gitmeyip ebedî bir âleme yolcu olduklarını ders vermek ve onların “cennete layık bir kıymet almalarına” çalışmaktır; çevrelerindeki bütün mahlûkatı ve nihayet bütün bir kâinatı Allah namına okutmak, varlık âlemindeki esmâ tecellilerini ders vermektir.

Resulullah Efendimiz (asm.) ve O’nun varisi olan büyük âlimler, önce Kur’an hakikatlerini hayatlarına en güzel şekilde tatbik etmişler, sonra ondaki İlâhî hakikatleri ve hükümleri insanlara tebliğ etmiş, ders vermişlerdir. Bu bakımdan “Bismillahirramânirrahîm” ile peygamberlik vazifesi arasında yakın bir münasebet vardır.

“Rahmetin en parlak bir misali ve mümessili ve o rahmetin en beliğ bir lisanı ve dellâlı olan ve Rahmeten-lil-Âlemîn ünvanıyla Kur'an'da tesmiye edilen Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm…”(1)

(1) bk. Lem'alar, On Dördüncü Lem'a, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
besmelenin peygamberimizle alakadarlığını birazdaha açarmısınız.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Besmelede ki Rahman ve Rahim isimleri şefkat ve rahmeti ifade eder bu açıdan Peygamberimizin alemlere rahmet olarak gönderilmesi ile ilişkilendirilebilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...