"Babil Kal'asının harabiyeti zamanında 'tebelbül-ü akvam'..." Burada geçen "Babil kalesi / kulesi" hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Babil kulesi: Tevrattaki bilgilere göre, Hz. Nuh'un (a.s.) torunları tarafından gökyüzüne ulaşmak için yaptırılmıştır. Ben-i İsrail geleneğinde ise Nemrut Allah'a -hâşâ- kafa tutmak ve saldırmak için bu kuleyi yaptırmıştır. İslam müfessirlerine göre de böyledir. Kule, Mezopotamya'daki geleneksel mâbed kuleleri olan "Ziggurat" ların en büyüğüdür.

Kaynaklarda, 91x91 metre ebadında bir kare taban üzerinde oturduğu, tamamı 75 metre yükseklikte, gittikçe küçülen altı kattan meydana geldiği ve tepesinde kat sayısının yediye, toplam yüksekliği de 91 metreye çıkaran bir katın daha olduğu belirtilmektedir.

Babil kulesi, aynı zamanda karışıklığın ve yetmiş iki dilin, yani bütün dünya dillerini bir tek ana dilden türemiş olduğu yolundaki görüşlerin sembolüdür. Kitab-ı Mukâddes'in bahsettiği, başlangıçta tek olan dilin, kulenin yapımı sırasında çeşitli dillere, Hz. Nuh'un (a.s.) torunlarının sayısına göre de yetmiş iki dile ayrıldığı anlatılmaktadır.

Yetmiş iki dilin ortay çıkması şöyle olmuştur: Allah'ın gadâbını celb' eden böyle bir teşebbüs hüsran ile son bulmuştur. Şöyle ki; Kulenin yapımı ilerlerken, Allah, tek dil konuşan bu insanlara dillerini unutturmuş ve artık birbirlerini anlayamaz oldukları için kuleye devam edememişlerdir.

Bununla da kalmayıp aralarında mücâdele ve kavgalar baş göstermiş ve herkes bir tarafa gidip, birbirlerinden ayrılmışlardır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...