"Şu müsbet fikr-i milliyet, İslâmiyete hâdim olmalı, kal’a olmalı, zırhı olmalı; yerine geçmemeli..." İslamiyet'in yerine nasıl geçer, nasıl birbiri yerine düşünülür?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın maddesi ve ırkı; kalıp ve kılıf hükmündedir. İnsanın inanç ve fikirleri ise, bu kalıp ve kılıf içinde muhafaza olunan değerli ve kıymetli cevherler hükmündedir. Kalıp ve kılıfın vazifesi içindeki cevherleri muhafaza etmektir. Öyle ise esas ve temel olan cevherdir, tabi ve ikinci planda kalan ise kalıp ve kılıftır. Hiçbir akil adam, kalıp ve kılıfı cevherden üstün göremez.

Mesela, milyarlar değerinde çok kıymetli bir elmas olsa, bu elması korumak için bir çelik kasa alırız. Çelik kasanın amacı bu değerli elması muhafaza etmektir. Yoksa elması evin korunaksız bir yerine atıp, çelik kasaya sıkı sıkı sarılmak ve onun muhafazasına çalışmak akılsızlıktan başka bir şey değildir.

İşte İslam çok değerli bir hazine ve elmastır, Türklük ya da Kürtlük ise bu hazine ve elması muhafaza eden bir kalıp ve kılıftır. İslam’ı bir kenara atıp Türklük ve Kürtlük davasına koşmak, yukarda belirtildiği gibi elması muhafaza eden çelik kasayı elmastan üstün görmek gibi bir ahmaklıktır. İnsanları değerli ve kıymetli yapan şey; kalıp ve kılıfları olan ırkları değil, o kalıp ve kılıfın içinde bulunan inanç ve fikirleridir. Üstad'ın, "yerine geçmemeli" tabiri bu manaya işaret ediyor.

Mesela; bir bardak düşünelim, bu bardak bir kalıptır, içine ne konulursa ona göre vasıf alır. Bardağın içine safi bir süt konulursa bardak süt rengini alır, aynı bardağa şarap ya da daha pis bir şey konulsa bu sefer de onun ile vasıflanır.

Türklük ya da Kürtlük bir bardak gibi kalıptır, bu kalıbın içinde hangi fikir varsa kalıp ona göre şekillenir. Türkün içine komünizm fikri girerse Türklük kalıbı o fikrin hadimi ve kalesi olur, İslam fikri girerse bu kez de İslam cevherinin muhafızı ve kalesi olur.

Demek fikirsiz ve içeriksiz ırkçılık anlayışı, boş tenekenin ses çıkarması gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Gökyüzü
çok güzel bir izah.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Kürdçülük, Türkçülük vesaire gibi menfi milliyet fikri, İslâmiyet Milliyetini parçalamak için hâriçten içimize sokulmuş öldürücü bir zehirdir. (Bediüzzaman Cevap Veriyor)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...