Başımıza gelen musibetlerin Allah'tan geldiğini ve bizim için hayırlısı olduğunu bildiğimiz hâlde, neden kalben kabul etmekte zorlanıyoruz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanda nefis ve şeytan var. Şeytan sürekli nefsi kullanarak insanın iman huzurunu bozmaya, hatta elinden gelse inkâra ve küfre sürüklemeye çalışıyor. İnsan bu iki düşman ile mücadele ettikçe manen terakki ve tekamül ediyor. Mücadelenin olduğu yerde kusursuz ve mükemmel bir tevekkül kolay kolay mümkün olmuyor.

Nefis ve şeytanın dışında insanın cismani yönü var ve cismaniyette ise işler sebepler tahtında görülüyor. Sebeplerin araya girmesi insanın tam ve mükemmel tevekkül etmesine bir perde olmakta. Kuvvetli ve tahkiki bir iman seviyesine ulaşmadan tevekkül manası tam ve kusursuz yerleşmiyor.

Kalbin tam tevekkül etmesi, nefis ve şeytanla iyi mücadele ve sebepler arkasında işleyen ilahi izi ve özü iyi okumak ve hazmetmekle mümkün olabilir. İman ziyadeleştikçe nefsin itaat seviyesi de raziye, marziye, kamile seviyesine doğru ilerliyor.

İlave bilgi için tıklayınız:

- İnsan Bildiklerini Neden Yaşayamıyor? (Video: Dr. B. SABAZ)

- TEVEKKÜL ÜZERİNE.

- "İman tevhidi, tevhit teslimi, teslim tevekkülü, tevekkül ise saadet-i dareyni iktiza eder." cümlesinin tevekkül yönünü izah eder misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...