"Nefsinden mağrur, gayrıya da gururlu oldun." ne demektir, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Rabian: Hayır, o vakit hayır olur ki Allah için ola... Eğer Allah için olsa, o vakit kat’î Onun izniyledir. Tevfik Onundur. Minnet Onadır. Senin hakkın, şükürdür, fahir değildir."

"Çünkü fahir, irae, yani gösteriş ve riya iledir. Riya ise, hayrı şer eder. Şerle iftihar edersen et! İşte bu hakikati bilmediğindendir ki, nefsinden mağrur, gayrıya da gururlu oldun."(1)

Allah rızası için yapılan bir hayırda başarı Allah’a aittir ve Onun izni ile o hayır teşekkül eder. Bu durumda insan hayrı işlediği için fahirlenmez onun yerine şükreder. Zira o hayrı ona ikram eden Allah’tır, şükür de minnet de Allah’a aittir.

İnsanın bir hayırda fahirlenmesi (nimeti kendinden bilerek övünüp gururlanması) o hayrı Allah için değil başkalarının alkış ve teveccühü için yaptığını gösterir. Çünkü övünme hissi insanlara ve insanlar içinde de rakiplere karşı gelişen bir duygudur. Fahirlenme riyayı yani gösterişi getiriyor, riya da hayrı şerre dönüştürüyor. İnsanın şerle iftihar etmesi, ise çok acınası bir durumdur.

İnsan bu durumda "nefsinde mağrur" yani nimeti kendinden bilip hata işliyor. Zaten gurur yanılmak anlamında olup, iyilikleri kendinden bilenler, nefsin mahiyetinden bihaber olanlardır. İşte böyle birisi de başkalarının gözünde gururlu ve zavallı bir ahmak olarak gözüküyor.

1) bk. Nurun İlk Kapısı, Altıncı Ders.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...