"Başlardaki başların çoğu sarhoş, okumaz. Okusa da anlamaz, yanlış mânâ verip ilişir. İlişmemesi için, aklı başına gelinceye kadar göstermemek lâzım geliyor." Başlardakiler okumuyorsa, Risaleleri halka göstermenin zararı nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Başlardaki başların çoğu sarhoş, okumaz. Okusa da anlamaz, yanlış mânâ verip ilişir. İlişmemesi için, aklı başına gelinceye kadar göstermemek lâzım geliyor."

"Hem çok vicdansız insanlar var ki, garaz veya tamah veyahut havf cihetiyle nuru inkâr eder veya gözünü kapar. Onun için, kardeşlerime de tavsiye ediyorum ki, ihtiyat etsinler, nâehillerin eline hakikatleri vermesinler."

"Hem ehl-i dünyanın evhâmını tahrik edecek işlerde bulunmasınlar."(1)

Buradaki halklar o zamandaki tek parti istibdat rejimini dikta eden halk partisi manasında ifade edildiği kanaatindeyiz. O zaman idarede onlar var, başlardaki başlar da onlar oluyor, sarhoş olarak tavsif edilmeleri ise; maneviyattan uzak olduklarını ifade içindir...

Bir başka mana da şöyle olabilir: Halklardan bazılarına, yani "başlardaki başlara" ve "nâehillere" göstermemek lazım. Yoksa genel olarak halka gösterilmesin, denmiyor,

(1) bk. Lem'alar, On Altıncı Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

hamditas
nasıl ihtiyat etmemiz gerekiyor, biraz daha açarmısınız
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İhtiyatın en genel manasını Risale-i Nuru takdim ederken insanların ihtiyaç ve görüşlerini dikkate almak ve ona göre vermek şeklinde anlayabiliriz. Ata ot aslana et atmak gibi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...