Bediüzzaman iş adamlarına bu sistemde ne gibi tavsiyelerde bulunmuştur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar, iman ve ahlak üzerine yoğunlaştığı için, bu gibi fıkha ve muamelata dair konuları doğrudan işlememiştir. Bu yüzden bu konu üzerinde "...ne demiş?" şeklinde direkt bir cevap vermek zordur.

İman ve ahlak, bütün sahaların esası ve temeli olduğu için, Risale-i Nurlar bu hususta her alanı dolaylı olarak etkileyecektir. Mesela, iman ve ahlakı zayıf olan bir insanın diğer sahalardaki tutum ve davranışları da ona nispetle zayıf olacaktır.

Faizle çalışma, işçi hakları, sosyal yardımlaşma gibi hususlarda bu imani ve ahlaki alt yapının büyük bir önemi vardır. Bir insan, kurumunda adalet, helal kazanç, yardımlaşma gibi temel İslami davranışları esas ve temel yapabilir. Bu da ancak kuvvetli bir iman ve ahlak anlayışı ile olur. Böyle günahlı ve kapitalizmin hüküm sürdüğü ticari bir hayatta insanın kendini muhafaza edip, meşru dairede kalması pek zordur, çok sağlam bir iman ve ahlak ister. İşin bu noktası Risale-i Nurların sahasıdır. İş adamları ile Risale-i Nurlar arasında böyle bir ilişki kurabiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...