“Ben, birkaç gündür bir duamı değiştirdim...cümlesinden اَلصَّادِقِينَ kelimesini kaldırdım—tâ ki ruhsatla amele kendini mecbur bilen…” Burayı açıklar mısınız? Ruhsatla amele kendini mecbur bilmek ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Aziz, sıddık ve sadık kardeşlerim,"

"Ben, birkaç gündür bir duamı değiştirdim. Şimdiye kadar bazen yüz defa tekrarla وَاغْفِرْ لَنَا veya وَفِّقْ gibi dualarda طَلَبَةَ رَسَاۤئِلِ النُّورِ الصَّادِقِينَ cümlesinden اَلصَّادِقِينَ kelimesini kaldırdım—tâ ki ruhsatla amele kendini mecbur bilen ve sıkıntının verdiği evham ve me’yusiyet cihetiyle zâhirî inkâr ve çekinmekle azimet ve sadakate muhalif hareket eden kardeşlerimiz o dualardan mahrum kalmasınlar."(1)

Üstad'ın yukarıdaki ifadelerinden de anlaşılacağı gibi, duada “Sadıkin” ifadesi okunmayacak. Ta ki Nur dairesinin içinde bulunduğu halde sadakati tam gösteremeyenler duanın kapsamına girebilsin. Bu sıfat duadan çıkarıldığı zaman dua umumileşip, bazı kusurlu olan talebeleri de kapsamına alır demektir.

Ruhsatla amale kendini mecbur bilenler, o zamanın baskı ve zulmünden çekinip Risale-i Nurlara ve Üstad Hazretlerine biraz çekinceli ve mesafeli duranlardır. Çekinceli ve mesafeli durmaları bütünü ile iman hizmetini terk ettikleri anlamına gelmiyor.

Zahiri inkar tabiri, resmi mercileri aldatmaya matuf bir taktiktir. Yani resmiler geldiği zaman Risale-i Nur'la ilgim yok diyor, gittikleri zaman hizmete devam ediyor. Lakin bu tarz hareket etmek sadakatin ve azimetin ihtişamına yakışmayan bir harekettir. Belki ruhsat noktasından caiz olabilir, ama sadakat manasına uygun düşmüyor. İşte duada sadakat denildiği zaman böyle hizmet erleri duanın dışında kalıyorlar, bu ise şefkat mesleği ile bağdaşmıyor. Müşfik Üstadımız bu ibareyi kaldırıyor ki, onlar da duadan istifade etsinler.

(1) bk. Şualar, On Üçüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

m.lütfi
Burada anlatılan gerekçeler NAMAZ TESBİHATLARINDA (sadıkın) kelimasini üstad çıkardığını yazmasına rağmen diye sorulan diğer bir soruda verdiğniniz cevapda yukarıdaki cevabın hükmü kalkmış oluyor. verilen cevap(Mektub'un devamında, essadikin kelimesini kaldırmasının sebebini anlatıyor. Şöyle ki; "Tâ ki ruhsatla amele kendini mecbur bilen ve sıkıntının verdiği evham ve me'yusiyet cihetiyle zâhirî inkâr ve çekinmekle azimet ve sadakate muhalif hareket eden kardeşlerimiz o dualardan mahrum kalmasınlar." (1) Abilerin hatıralarından da öğrendiğimiz üzere, hapishane ve mahkeme sürecinde abiler çok fazla sıkıntılara maruz kalmışlar ve bazıları belki zahiri bir sadakatsizlik gösterebilir ve dolayısıyla dualardan mahrum kalabilirler endişesiyle Üstadımız, muvakkaten bu ifadeyi kaldırmış ve sonradan da ilave etmiştir. İlave edildiğine dair Üstadımız'ın yanında kalan abilerin hatıraları mevcuttur) deniliyor bencede abilerimizin hatıralarına uymamız lazım selam ve dua ile
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...