"Benim iaşem için her gün iki buçuk banknot..." Bu paranın şimdiki değeri nedir acaba? Günümüz alım gücü ile kıyası nasıldır?

Soru Detayı

- Benim iaşem için her gün iki buçuk banknot, Emirdağ-1RNK - 25 - Dârü'l-Hikmet'ten aldığı maaştan Tarihçe-i Hayat - 122 Burada öğrenmek istediğim
1) Osmanli zamanindaki Üstadın aldigi maaş Osmanlı parasıyla ne kadardı ve şimdiki degeri ne kadar.
2) Ve Emirdağ'ında ki mektubta da gectigi gibi mesela 2.5 banknot (Osmanlı zamanı değil Cumhuriyet zamanı) şimdinin parasıyla ne kadar ediyor. Yani Osmanlı ve cumhuriyet dönemi paralarının alım gücü veya şimdiyle kıyasını çok merak ediyoruz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Benim iaşem için her gün iki buçuk banknot, hem yeniden benim için bir hane -mobilyasıyla beraber ve istediğim tarzda- yaptırmak için emir gelmiş. Halbuki elli-altmış senelik bir düstur-u hayatım bunu kabul etmemek iktiza eder. Gerçi Dârü’l-Hikmeti’l-İslâmiyede bir iki sene maaşı kabul ettim, fakat o parayı kitaplarımın tab’ına sarf ederek ve ekserini meccânen millete verip, milletin malını yine millete iade ettim."(1)

1927: Türkiye Cumhuriyeti ilk banknotlarını çıkartıyor. O zamanlar paralarımızı İngilizler basıyor. En küçük banknot 1 Türk Lirası, en büyük banknotumuz ise bin Türk Lirası. Bu dönemde 1 Türk Lirası 0.47 dolara eşit bulunuyordu.

1944: İkinci nesil paralarımız hem Almanlar hem İngilizler tarafından basıldı. Devir ise İnönü dönemi, o yüzden paralarda İsmet İnönü'nün resimleri var. En küçük banknot 50 kuruş, en büyük banknot bin lira. 1 Türk Lirası ise 0.77 dolara eşit.

1947: Üçüncü nesil banknotlar tedavülde. Artık kuruşlu banknotlar yok. Türk parasını basanlar arasına Amerika da eklenmiş. 1 lira ise artık basılmıyor. En küçük banknot 2.5 lira, en büyük banknot ise bin lira. 1 Türk Lirası 0.36 dolar.

Emirdağ'ı dönemi 1947 yıllarına tekabül ettiği için 1 Türk Lirası 0,36 dolara tekabül ediyor. Günümüze uyarlarsak 0.36 dolar (02.04.2020 kurunu esas aldık) yaklaşık 3 TL’ye tekabül ediyor. 2.5 Banknot ise yaklaşık 7.5 TL'ye tekabül ediyor.

Üstadımızın günlük maişeti için ayrılan para günümüzün parası ile 7.5 TL’dir, ki günümüz koşullarında bu parayla geçinmek imkansız gibi bir şey. Aylık ise 225 TL oluyor.

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-I, 8. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sancaktarân

Daeul hikmetteki MAAŞI ve bugunki karsligini soylemediniz??

Allah r olsn

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...