"Benim ölümüm sizin başınızda bomba gibi patlayıp, başınızı dağıtacaktır." İzah eder misiniz, burada kimlere hitap vardır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Talebelerinden nakledilen hatıralarda, Üstad Hazretleri daha önceleri CHP için söylediği bu gibi ifadeleri 1950'den sonra da Demokrat Parti'nin bazı sıkıntılı Bakanlarını da kastederek kullanmıştır. Nitekim, vefatından çok kısa bir süre sonra 27 Mayıs 1960 darbesi gerçekleşmiş olup, parti mensupları çok zor durumlarda kalmışlardır.

Üstad Hazretlerinin "Benim ölümüm başınızda bir bomba gibi patlıyacaktır." sözünün muhtemel birkaç manası olabilir. Bunlardan birkaçını izah edelim;

Birinci Mana: Üstad Hazretleri, kendini kuru üzüm çubuğuna benzetiyor ve insanların teveccüh ve nazarlarını her zaman Risale-i Nur'a yönlendiriyor. Şahsının gitmesi ile Risale-i Nur’un daha da inkişaf edip dinsizlerin mesleklerini yerle bir edeceğine işaret ediyor.

İkinci Mana: Üstad Hazretlerinin şahsını bahane edip, hizmeti sürekli tarassut altında tutuyorlardı. Üstad Hazretlerinin vefatı ile bu tarassut hafifleyecek ve hizmet genişleyecektir. Hizmet genişleyince de, dinsizlerin siyasi hakimiyeti sarsılacaktır. Nitekim de öyle oldu. Üstad Hazretlerine zulmeden o dinsiz güruh hakimiyetini halka kaptırdı.

Üçüncü Mana: Demokrat parti içinde Üstad Hazretlerine menfi bakan ve fırsat buldukça zulmeden hükümet üyeleri de bulunmaktaydı; İçişleri bakanı buna bir misaldir. Yoksa Üstad Hazretleri genel anlamda Demokrat Partiye muhalif olmayıp daima destek çıkmıştır.

Dördüncü Mana: Olayları sadece birkaç sebebe bağlamak doğru değildir. Darbenin kader tarafından fetvasının binlerce sebep ve hikmeti olabilir. Üstad Hazretleri belki de vakaya işaret kabilinden bu sözü sarf etmiş olabilir. Yani "benim vefatımdan hemen sonra sizin başınızda elim bir bomba patlayacak" diyerek vakaya işaret ediyor. Bu cümleyi ille de olumsuz anlamak gerekmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...