"Beşer, zâhirî esbaba bakar; bazen yanlış eder, zulmeder. Fakat kader, başka noktalara bakar, adalet eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Aynı olay üstünde beşer zulmederken kader adalet edebilir.

Mesela, bir adam geçmişte bir cinayet işler ve bunu saklar, ceza almaktan da kurtulur. İnsanlar onun katil olduğunu bilmez. Bir zaman sonra bu adam hiç karışmadığı ve tamamen suçsuz olduğu bir olay yüzünden hapse atılır. Halbuki adamın bu olay ile hiçbir ilgi ve irtibatı yoktur.

İşte kader, bu adamın geçmişte işlediği cinayetine ceza olarak bu olayda onu mahkum eder, bu adalet olur. Aynı olayda ona iftira atıp hapse girmesini temin edenler ise, ona zulmetmiş ve iftira etmiş olurlar. Yani kader onu eski ve gizli kusurundan dolayı mahkum ederken, insanlar ise haksız ve iftira ile onu içeri atıyorlar.

Öyle ise bu adamın hapse düşmesinde kader adil iken beşer ise zalimdir. Hayatımızda başımıza gelen musibet ve sıkıntılara bu nazarla bakabiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

doganslgn

"Beşer zulmeder kader adalet eder." Biri günahkar birine zulmedip de "Kaderin adaleti yerine gelsin diye, Allah'ın vereceği cezayı tatbik ettim." demeye hakkı var mı?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Hiç kimse hiç kimseyi bireysel olarak cezalandıramaz, insanların böyle bir yetkisi de haddi de yoktur. Yargılama hukuk ve mahkeme tarafından, infaz ve cezalandırma ise devlet tarafından gerçekleştirilir. İnsanların birbirlerini yargılama ve cezalandırma gibi bir yetkisi de vazifesi de yoktur.

Bu sebeple biri günahkar birine zulmedip de "Kaderin adaleti yerine gelsin diye, Allah'ın vereceği cezayı tatbik ettim." deme hakkına sahip değildir. Bu tarz bir yaklaşım hem insani hem de hukuki açıdan doğru olmaz.

Kişi günahının bedelini, hesabını sadece ve sadece Allah’a verir, insanlar "Bu günahkardır, ne yapsak yeridir." derse, o zaman kendi de günahkar olur, hatta zalim olur, başkasının da kendisine zulmetme hakkı doğar; bu zincirleme bir şekilde sürüp gider ve en sonunda bütün insanlar birbirinin düşmanı ve katili olur. Böylece anarşi ve kargaşa çıkar...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...