Binaenaleyh alem-i melekut, alem-i şehadetten; alem-i gayb, dünya ve ahiretten daha ali ve daha yüksektir; cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu cümledeki melekut alemi; içinde bulunduğumuz şu maddi alemin dışındaki bütün gaybi ve bize görünmeyen alemlerin genel adıdır. Dolayısı ile ahiret alemi de melekut aleminin içinde ve dairesindedir. Gayb alemi ile melekut alemi burada birbirinin aynıdır. Ahiret alemi gayb alemin bir menzili, bir şubesi hükmündedir.

Yalnız ahiret alemi noktasından düşünüldüğü zaman, gayb aleminin kapsamı değişir. Ahiret içinde olan birisi için, mesela; cennette olan birisi için, gaybi alem Allah’ın isim ve sıfatlarıdır. Zira cennette insanın daha başka bilmediği ve görmediği bir alem kalmıyor, bir nevi varlığın en ileri noktasına ve boyutuna mazhar olmuş insan için, bundan ötesi ancak Allah’ın isim ve sıfatları olabilir. Yani gayb ve melekut izafi ve göreceli bir kavramdır.

Dünya ve maddi alem içinde olan birisi için, gaybi ve melekuti alem; ahiret ve berzah iken, ahiret ve berzahta olan birisi için gaybi ve melekuti alem; Allah’ın isim ve sıfatları oluyor.

Elbette hiyerarşiye göre yükseklik ve kıymet maddi alemden manevi ve gaybi aleme doğru çıkar. Yani en kıymetli olanı; en gaybi ve melekuti olanıdır. Dünya ahirete nispetle ne kadar kıymetsiz ise, cennet de Allah’ın isim ve sıfatlarına nispetle o kadar kıymetsiz kalır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yükleniyor...