"Bir cemaatin selâmeti için, bir ferdin rızası bulunmadan, hayatı ve hakkı feda edilmez. Hamiyet namına, rızasıyla olsa, o başka meseledir." Buradaki "Hamiyet namına rızasıyla olsa" konusunu izah edip misal verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Adalet-i mahzâ ile adalet-i izafiyenin izahı şudur ki مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ اَوْ فَسَادٍ فِى اْلاَرْضِ فَكَاَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا Âyetin mânâ-yı işarîsiyle, bir mâsumun hakkı, bütün halk için dahi iptal edilmez. Bir fert dahi, umumun selâmeti için feda edilmez. Cenâb-ı Hakkın nazar-ı merhametinde hak haktır, küçüğüne büyüğüne bakılmaz. Küçük, büyük için iptal edilmez. Bir cemaatin selâmeti için, bir ferdin rızası bulunmadan, hayatı ve hakkı feda edilmez. Hamiyet namına, rızasıyla olsa, o başka meseledir."(1)

Bu paragrafın kısaca özeti şu şekildedir: Kişi kendi rızası ve gönlü ile toplumun selameti adına hakkından vazgeçebilir. Ama kişinin rızası olmadan, toplumun selameti adına kişi hakkının zorla gasp edilmesi zulümdür.

Hamiyet, din ve millet gibi önemli değerleri koruma ve bunlara hizmet etme duygusuna denir. Hamiyet namına demek, millet için millet adına demektir. Yani kişi milleti için özveride bulunarak kendini feda edebilir ya da kendi hakkından feragat edebilir demektir.

“Bir cemaatin selâmeti için, bir ferdin rızası bulunmadan, hayatı ve hakkı feda edilmez.” cümlesi maksadı tam ifade ediyor.

Mesela, toplumun yararı için bir aşının bir birey üstünde denenmesi gerekiyor. Ama bu aşının sağlık açısından muhtemel riskleri bulunuyor. Toplum adına, toplum yararına denilerek kimse zorla denek yapılamaz. Ama kişinin kendisi gönüllü bir şekilde denek olabilir...

(1) bk. Mektubat, On Beşinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...