"Bir saat tefekkür, bir sene nafile ibadetten daha hayırlıdır." müjdesinin kapsamına neler girer, tefekkür neden önemli?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl namaz ve namaz gibi ibadetlerin çekirdekten ağaca kadar derece ve makamları varsa, aynı şekilde “Bir saat tefekkür, bir sene ibadetten hayırlıdır.” hadisinin beyan ettiği ibadetin de çekirdekten ağaca kadar makam ve dereceleri vardır. Keskin hatlarla şu makamdan başka tecelli ve sevabı yok, demek yanlış ve hatalı olur.

Bu sebeple, soruda belirtilen ve daha başka benzeri gayretlerin hepsi, inşallah bu hadisin kapsamı içine girer.

Tefekkürün çok aksamı ve mertebeleri var. Üstad Hazretlerinin kainat bahçesini kuşatıcı bir şekilde tefekkür etmesi ile avam bir Nur talebesinin bir çiçek üstündeki iptidai tefekkürü arasında elbette azim bir fark vardır. Lakin her iki tefekkür de hadisin dairesinde ve kapsamındadır. Birisi çok daha sevaplı ve külliyetli iken, diğeri daha az sevaplı ve cüzidir, ama her ikisi de hadisin kapsamındadır.

Tefekkür, varlığın yaratılış amacına götüren ve insanoğlunun en temel vazifesidir. İnsanı diğer varlıklardan ayıran en önemli özelliği düşünmektir. Bir tavuk için yumurta yapmak ne ise, bir arı için bal yapmak ne ise, bir insan için de düşünme ameliyesi aynı anlamı ifade etmektedir.

Kur'an-ı Kerim'de yüzlerce ayet-i kerime, "Düşünmez misiniz? Akıl etmez misiniz? Fikir etmez misiniz?" soruları ile insanı tefekkür ameliyesine davet etmektedir. Yani düşünmek Kur'an'ın emridir. Nafile ibadet için Kur'an'da bu kadar ayet bulunmamaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...