Birinci Lem'a'da, "gecemiz istikbaldir" cümlesinden kasıt nedir? Nitekim "Gündüzün şerri gecenin hayrından evladır." cümlesiyle çelişmiyor mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İfade ettiğiniz bu cümlede değil bir çelişki, belki tasdik eder bir mana var. Zira iman dürbünü ve gözlüğü ile istikbale bakılmazsa, istikbalimiz şerli ve dehşet saçan kapkaranlık bir tablo arz edecektir. Ancak iman sayesinde, karanlıkları ve geceleri aydınlatan ışıklar gibi, istikbal karanlığının dehşeti, ünsiyete ve huzura kalbolur.

Zaten Birinci Lem'a'nın ana konusu da bu manaları haber vermektir. Burada Hz. Yunus (as)'ın gecesinin bize bakan vechinden bahsediyor ve bizim istikbalimizi tarif ediyor. Yunus (a.s.)'ın gecesi hem zifiri karanlık hem fırtınalı hem dehşet verici bir surettedir ve bu vaziyet bizim istikbalimize işaret ediyor.

Bizler uzun bir seferdeyiz, ruhlar âleminden ana rahmine, oradan dünya hayatına, oradan kabre, kabirden haşre, haşirden ebed memleketine giden uzun bir seferdeyiz.

Evet, dünya imtihanında olan bizlerin uzun bir geleceğimiz var. Eğer iman ve ubudiyet olmazsa geleceğimizin, Hz. Yunus (as)'ın gecesi kadar dehşetli olacağını başta Kur'an ve 124.000 peygamberler ve daha milyonlarla evliya haber verip doğruluğunu tasdik ediyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...