Birinci Söz'de geçen, "nihayetsiz aczin ve fakrın" deniyor; acz ve fakrımız nelerdir? "...Ta bütün kainatın dilenciliğinden kurtulasın" sözünden ne anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir insanın muhtaç olduğu her şey, onun ne kadar fakir olduğunu gösteriyor. Zira fakirliğin ölçüsü ihtiyaç nisbetindedir.

Bu sonsuz denebilecek kadar çok olan ihtiyaçlarımızı giderecek, güçten ve iktidardan mahrumuz. Bu durum ise, aczimizi ifade etmektedir. Mesela; yağmura muhtacız ancak yağdırmaktan da aciziz.

Bütün bu ihtiyaçlarımızı giderecek olan ise, bizim ve âlemlerin Rabbi olan Allah'tır. O’nun dışında hiçbir kuvvet ve kudret bu ihtiyaçlarımıza cevap veremez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
ve men yetevekkel alellahi fe innellahe azızün hakım ...Enfal 49 Sanki Üstad 1.sözde bu ayeti tefsir etmiş..Kim Allaha tevekkül ederse,Şüphesiz Allah Aziz ve Hakimdir..Bu ayetin tefsiri sadedinde de;Allaha tevekkül eden zilletten korunur denilmiş.Demekki Allahın ismini almak,tevekkülle bağlantılı.Bu ise aczimizi ve fakrımıza Allaha rabtedip,Ona tevekkül etmeye yöneltiyor..Doğru mu anlamışım?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Doğru bir bakış açısı.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...