"Bir insanı yakalamak ve kendine çekmek, onun o hissini okşamakla kendine bağlar, hem onunla onu mağlûp eder." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanları kendine çekmek ve fikirlerini kabul ettirmek için, birçok vesile ve usuller kullanılır. Bu kaide şerde böyle olduğu gibi, hayırda da böyledir. Ehl-i dalalet ve din düşmanlarının müspet insanları kendine bağlamasının en tesirli yolu, Hubb-u cah dediğimiz şöhret, enaniyet ve insanların kendisine iltifat etmesi hislerini işletmesidir. Dalalet ehli kişiler bu yolla tarih boyunca çok dava adamı olarak bilinen insanları yoldan çıkarmıştır. Üstadımız da "Kardeşlerim hakkında en ziyade korktuğum, bunların bu zayıf damarından ehl-i ilhâdın istifade etmek ihtimalidir." diyerek, bu hassas konuya dikkatleri çekmektedir.

Meşru ve müspet çevre ise, insanları kendilerine ve davalarına bağlama noktasında meşru yol ve vesileler kullanmak zorundadırlar.

Peygamber Efendimiz (asm) insanları sadece keskin ve parlak hakikatler ile kendine çekmekle kalmamış, aynı zamanda onların mevki, duygu ve seviyelerini de nazara almış, ona göre hareket etmiştir. Bu inceliğe ayette şu şekilde işaret ediliyor:

"Allah’ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah’tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever." (Âl-i İmran, 3/159)

Hatta Peygamber Efendimiz (asm), kalbi imana tam ısınmayanlara Kur’anî tabirle "müellefetü’l-kulub" adı altında, hususî bir yaklaşım tarzı ve metodu sergilemiş, bunun neticesinde de onları İslam’a kazanmıştır. Gerektiğinde onlara hediyeler vermiş, zekât ve şefkatle yaklaşmış, itibar vererek, yani bir cihetle onların hissiyatlarını müsbet bir şekilde okşayarak, imana ve ihlasa ulaştırmıştır.

Benzer metotlar Risale-i Nur hizmetinde de tatbik edilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
burda şeytn ve şeytanlaşmışların kendilerine bağlamalarından bahsediliyor galiba.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Biz manay-ı muhalifini nazara vermişiz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...