"Bu Kur'an İslamların elinde bulundukça, biz onlara hakim olamayız. Ne yapıp yapmalıyız bu Kur'an'ı onların elinden kaldırmalıyız." İngiliz Sömürgeler bakanının söylediği bu sözün tarihi bir belge veya vesikası var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri, hicri 1316 / miladi 1896 tarihinde Van valisi Tahir paşanın konağında ikamet ederken mezkûr tarihte, o zamanın gazetelerinde haber olarak çıkan İngiliz sömürgeler bakanı Giladisuton’un avam kamerasında Osmanlı devletiyle ve Kur’an hakkındaki o meşhur hainane konuşmasını, Tahir Paşa gazeteyi getirerek Üstadımıza gösteriyor.

Üstadımız da bu hainane planın dehşetiyle ciddi manada ızdırap çekmiş ve hayatının istikametini ve hadefini ortaya koyacak olan “Ben Kur'an’ın sönmez ve söndürülmez ebedi bir mucize olduğunu dünyaya ilan edeceğim.” diyerek programına başlamıştır.

Ayrıca Necmeddin Şahiner’in "Bilinmeyen Taraflarıyla Said Nursi" eserinde buna dair bilgiler mevcuttur.

Muazzez Üstadımız (Envar Neşriyat) Emirdağ Lahikası-II eserinde 223. sayfasında “Altmış beş sene evvel bir vali bana bir gazete okudu.”(1) ifadesiyle başlayan mektup İngiliz bakanın ifadesinin vesikası olarak külliyatta dahi mevcuttur.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-II, 139. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sancaktarân

Gladstone un konuşmasının tam tarihi var mı??

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...