"Bu Kur'an İslamların elinde bulundukça, biz onlara hakim olamayız. Ne yapıp yapmalıyız bu Kur'an'ı onların elinden kaldırmalıyız." İngiliz Sömürgeler bakanının söylediği bu sözün tarihi bir belge veya vesikası var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri, hicri 1316 / miladi 1896 tarihinde Van valisi Tahir paşanın konağında ikamet ederken mezkûr tarihte, o zamanın gazetelerinde haber olarak çıkan İngiliz sömürgeler bakanı Giladisuton’un avam kamerasında Osmanlı devletiyle ve Kur’an hakkındaki o meşhur hainane konuşmasını, Tahir Paşa gazeteyi getirerek Üstadımıza gösteriyor.

Üstadımız da bu hainane planın dehşetiyle ciddi manada ızdırap çekmiş ve hayatının istikametini ve hadefini ortaya koyacak olan “Ben Kur'an’ın sönmez ve söndürülmez ebedi bir mucize olduğunu dünyaya ilan edeceğim.” diyerek programına başlamıştır.

Ayrıca Necmeddin Şahiner’in "Bilinmeyen Taraflarıyla Said Nursi" eserinde buna dair bilgiler mevcuttur.

Muazzez Üstadımız (Envar Neşriyat) Emirdağ Lahikası-II eserinde 223. sayfasında “Altmış beş sene evvel bir vali bana bir gazete okudu.”(1) ifadesiyle başlayan mektup İngiliz bakanın ifadesinin vesikası olarak külliyatta dahi mevcuttur.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-II, 139. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Kullanıcı

Gladstone un konuşmasının tam tarihi var mı??

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Kullanıcı

Hayir bu soz tam olarak oyle degil, Sozun asli su "Bu kitap var oldukca dunyada baris olayacak " Ceviri bana ait. Bu sozun soylenme sebebi Osmanli daki Bulgar isyanlari.

Ingilizce bilenler icin link ekde.

https://tellmamauk.org/gladstone-and-islam-anti-muslim-memes-going-round/

Ismi islam olan bir din nasil ayrimcilik ve kavga sebebi yapilmis, hacli seferleri ne imis, (Ne yani birileri Kabe'yi isgal etse geri almaya calismayacakmiyiz?) Kudus'un alinmasi nasil hiristiyanlar ile muslumanlar arasinda hic tamir edilemeyecek bir hasar olmus, Iberiya yarimadasinda veya sicilyada muslumanlarin ne isi varmis? Sorular aklini kullanabilen icin cok. Izzet ve azamet sahibi Allah'in dini savas dini degildir, yeryuzundeki butun insanlar onun kullaridir. Din ayrimcilik icin degil, birlestirmek icin gonderilmistir. Ama imtihan devam eder, her kimki Allah adina yalan soyler, dini kendi cikarlari icin kullanir, ondan zalimi yoktur. Ustad'i tenzih ederim ama oda bu kulturun urunudur, her ne kadar bir cok konuda hakli olsada bu konuda yetistigi kulturun etkisinde kalmistir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...