"Meyvedar bir ağaca inkılap etmek için kabuğunu terk eden bir çekirdek gibi, ben de o baki meyveleri vermek için bu beka-i dünyevinin kabuğunu bırakmaya nefsimi kandırdım." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Meyvedar bir ağaca inkılap etmek için kabuğunu terk eden bir çekirdek gibi, ben de o bâki meyveleri vermek için bu beka-i dünyevînin kabuğunu bırakmaya nefsimi kandırdım. Nefsimle beraber حَسْبُنَا اللّٰهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ 'Onun bekası bize yeter' dedim."

Çekirdeğin meyveli bir ağaç olabilmesi için, toprak altına girmesi, kabuğunu yırtması lazım. Çekirdeğin toprağın altına girmeyen, çatlayıp kabuğunu yırtmadan filiz vermesi ve ağaç olması mümkün değildir.

İnsandaki bütün duygular ve latifeler de bir çekirdek gibidir, doğru kullanıldığında, bu çekirdekten bir tûba ağacı, yanlış istimâl edildiğinde ise zakkum ağacı çıkar. Yani ebedî cennetin de, ebedî cehennemin de çekirdeği insanın istidâdıdır.

Taneler ve çekirdekler toprak altında parçalanmakla yok olmuyorlar, aksine yeni bir hayât için filizleniyor ve bir süre sonra yeryüzüne daha mükemmel olarak çıkıyorlar. Zira çekirdeğin ölümü bir başka hayatı netice verdiğine göre, elbette insanın ölümü de âhirette o ebedî âleme münasip yeni bir hayatı meyve verecektir.

İnsanın yeşerebilmesi, meyveli bir ağaç olması, manen terakki ve tekemmül edebilmesi için nefsanî arzularına gem vurması, maddî kabuğunu kırması gerekiyor.

Üstadımız da hem istidatlarının inkişaf edebilmesi hem de insanların imanları kurtaracak, tahkikî imanı kazandıracak ve çok küllî vazifeler görecek olan Risale-i Nur'un teşekkül edebilmesi için, çekirdeğe benzeyen nefsini ve hevasını terbiye ve terk etmesi gerekiyordu.

Nefis terbiye edilmeden, enaniyet terk edilmeden manen terakki edilemez, kemale erişilemez. Manevî kemale erişmeden de manevî meyveler (Risale-i Nur'a işaret) toplanamaz. Nefis burada çekirdek, Risale-i Nurlar da meyveli ağaç oluyor. Çekirdek nasıl kabuğunu kırmadan meyveli ağaca dönüşemiyor ise, nefis ve heva terk edilmeden de manevî kemalata erişilemiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

erhangul01

Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...