"Bütün Irak ahali-i Müslimesi ki, Arap, Türk, Kürt, İran, bu İslâmî hizmeti ve kudsî mücahedeyi kemâl-i ferahla karşılıyorlar." Irak ahalisi deyip Türk ve İran'ı da yazmasının sebebi ne acaba?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Nur Talebeleriyle Nur Risaleleri ve onların bu büyük hizmet-i Kur’aniyeleri Demokrat Hükûmetinin bir büyük hasenesidir ki, mübarek alem-i İslamdaki hareket-i İslamiye bu hükûmet-i demokrasiyi takdir ve tahsinle karşılıyor. Bütün Irak ahali-i Müslimesi ki, Arap, Türk, Kürt, İran, bu İslamî hizmeti ve kudsî mücahedeyi kemal-i ferah ile karşılıyorlar. Ve Türkiye’deki Türk kardeşlerimiz Garbın yanlış tesiratlarına karşı bunlarla mukavemet gösteriyorlar, kanaatindedirler. İsa Abdülkadir."(1)

İslam aleminin temel milletleri ve unsurları (Orta Doğu bölgesi açısından) Türkler, Araplar, Farslılar, Kürtler gibi milletlerden oluşmaktadır. Irak bölgesi ise, bu unsurların beraber yaşadığı ender bölgelerden birisidir. Irak'ta çoğunluk Arap kardeşlerimiz olsa da oranın yüzyıllarca Farslıların egemenliğinde kalmasının neticesi olarak İranlıların, oranın bazı bölgelerinin (Kuzey Irak) asırlardır sahibi olan Kürtlerin, Anadolu'nun ebedi yurtları olmazdan çok evvel Orta Asya'dan yola çıkıp batıya doğru yol alan ve Irak'ı bin senedir yurt edinen Türklerin beraber yaşadığı bir bölge olması gayet normal bir olaydır.

Kaldı ki bu yorumu yapan zat Arap bir gazetecidir ve Risale-i Nur hareketinin dışarıdan nasıl görüldüğünü bu veciz ifade ile beyan ediyor. Risale-i Nur bir iman hareketi olduğu için belli Müslümanlar için değil bütün Müslümanların ortak bir değeri ortak bir güvencesidir.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-II, 101. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...