"Bütün konuşmaları ve telefon ve radyoların kelimelerini bilecek ve sair zerrelere ders verecek bir kàbiliyet..." Zerrelere ders verme ağırlıklı olarak izah eder misiniz?

Soru Detayı

Bu kısmı aciklarmisiniz.bilhassa zerrelere ders verme kısmına vurgu yaparmisiniz. Nüktesi'nin dediği gibi– bütün konuşmaları ve telefon ve radyoların kelimelerini bilecek ve sair zerrelere ders verecek Risale-i Nur - Şualar

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bütün bu muazzam işleri (sesin nakledilmesi gibi) hava zerreleri yapıyor dersen o zaman o zerrelerin bu işleri yapabilmesi için müthiş bir akıl, irade ve kudrete sahip olması gerekir.

Sesin nakledilmesinde hava zerreleri bir zincirin halkaları gibi çalıştığı için, bir zerre sesi aldığında diğerine verir, diğeri diğerine, diğeri de diğerine şeklinde zincirleme nakiller olur. Şimdi bu nakiller esnasında zerrelerin hepsi bu ses naklini hem anında kendi öğrenecek hem de bir sonrakine anında öğretecek. Bu işlem her bir zerre için geçerli olacak.

Oysa hava zerreleri denilen nesnelerin kendilerine ait ne aklı ne ilmi ne iradesi ne de kudreti bulunmuyor. Dolayısı ile radyodan aldığı bir sesi hiçbir özelliğini bozmadan hedefe kendi yetenek ve ilmi ile götürmesi imkansız bir durumdur.

Radyo merkezinden çıkan bir Kur'an tilavetinin, her özelliği ile dünyanın başka bir köşesine aniden ve bozulmadan götürülmesi kör, cahil ve cansız hava atomlarının kendi işi olamaz. “Bütün konuşmaları ve telefon ve radyoların kelimelerini bilecek ve sair zerrelere ders verecek.” ifadesi bu inceliğe işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

oğuzhangözüpek

Cümlede İRONİ yapılmış gibi..Zira MADDE VE MADDECİKLERİN özeliklleri ONLARIN  kabiliyetleridir. Yani ALLAH öyle yaratmıştır. Diğer maddeler donduğunda HACİMLERİ küçülürken SU donduğunda hacmi genişlemektedir.Niçin? Çünkü ALLAH öyle yaratmıştır..Ses dalgaları HAVA yı titreştirip zerrelerin(moleküllerin) birinden diğerine geçerek nakledilir.ELEKTROMANYETİK dalgalar ise boşlukta  foton enerjisi olarak yayılırlar. biz boşluk diyoruz Belkide henüz tespit edilemeyen bir maddecik var.Bazıları bu na ESİR demiş isede henüz ispatı yapılamadı. Sonuçta ALLAH cc O MADDECİKLERİ o vasıfta / İSTİDATTA yaratmıştır.. hidrojen ile oksijen uygun ISIDA bir araya geldiklerinde SU oluşturur. OKSİJEN BU seferleik ben seni istemiyorum hidrojen, gelme diyemez. HAVA DA ben bu sesi iletmiyorum diğerini ileteceğim diyemez. Kısacası YARATILIŞ KANUNLARINA  KAYITSIZ ŞARTSIZ itaat   HER  yaratılmışın vazifesidir. imtahana tabi olan İRADE SAHİBİ yaratılmışlar hariç.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...