"Meselâ, nasıl gündüzde çalkanan bir deniz yüzünde ve akan bir nehir üstündeki kabarcıklarda görünen güneşcikler gitmeleriyle arkalarından gelen yeni kabarcıklar, aynen gidenler gibi güneşçikleri gösterip..." Misali izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"SEKİZİNCİ KELİME"
"وَهُوَ حَىٌّ لاَيَمُوتُ tur. Bundaki hüccete gayet kısa bir işaret şudur: Meselâ, nasıl gündüzde çalkanan bir deniz yüzünde ve akan bir nehir üstündeki kabarcıklarda görünen güneşcikler gitmeleriyle arkalarından gelen yeni kabarcıklar, aynen gidenler gibi güneşçikleri gösterip gökteki güneşe işaret ve şehadet ederler ve zevâl ve vefatlarıyla bir daimî güneşin mevcudiyetine ve bekàsına delâlet ederler."
(1)

Zatında kesif ve ışıksız olan kabarcıkların, parlaması ve ışık vermesi hepsinin üstünde onlara ışık verici bir Güneş'in olduğunu gösterdiği gibi, akıp giderek Güneş'in görüş alanından ayrılanların sönmesi ve görüş alanına girenlerin parlaması dahi gökteki Güneş'in daimi olduğunu gösterir.

Nehrin her bir damlacığı üzerinde Güneş'in bir yansıması düşer ve bu yansımada küçük ışık demetleri oluşur. Lakin nehir akıp gittiği için su damlacıkları sürekli değişir. Ama ışık demetleri hiçbir zaman değişmiyor hep sabit duruyor. Bu durumda, ışık demetlerinin akıp giden su damlalarının bir özelliği değil gökte sabit duran Güneş'in bir özelliği olduğu anlaşılıyor.

Nehrin sürekli akıp giden su damlaları üzerindeki bu sabit ışık demetleri, sabit ve daimi olan bir güneşin varlığına işaret ediyor. Bazı dar görüşlü insanlar, bu ışık demetlerini nehrin bir özelliği, su damlalarının bir vasfı olarak görüyor. Oysa ışık demetlerinin asıl sahibi ve gerçek kaynağı gökteki sabit Güneş'tir.

Kainat akan bir nehir, içindeki eşyalar bu nehrin su damlaları, eşya üzerinde görünen işçilik, sanat ve hikmetler ise ışık demetleri oluyor. Su damlaları üzerindeki ışık demetleri nasıl Güneş'in varlığına işaret ediyorsa, eşya üzerinde görünen muazzam işçilik, sanat ve hikmetler de sonsuz ilim, irade, kudret sahibi bir Allah’a işaret ediyor.

(1) bk. Şualar, On Beşinci Şuâ, Sekizinci Kelime.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nur_yolcusu_25

Allah Razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...