"Evet, görüyoruz ki, güz mevsiminde üç yüz bin nevi zîhayat vefat namıyla terhis edilirken..." On Beşinci Şuâ, Yedinci Kelimeyi özetler misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bahar mevsiminde milyonlarca canlı türü yaratılıyor. Ve bu türlerin hepsinin yaşayışı, sistemi, beslenmesi ve ölümleri birbirinden farklı bir şekilde cereyan ediyor. Üstelik bu türler güz mevsiminde ölüp toprak oluyorlar.

Lakin muazzam bir koruma ve saklama kanunu ile bu türlerin nesli bir sonraki bahar mevsimine taşınıyor. Şayet bu koruma ve taşınma kanunu olmasa, türler bir bahar mevsiminde görünür diğerinde kaybolup giderdi. Bu koruma ve saklama kanunu tohum, çekirdek, sperm vesaire gibi şeylerle yapılıyor.

Tohumlar ve çekirdekler, bitkilerin yaşam programlarını içinde barındıran bir ruh gibidirler. Bu ruh yani yaşam düzeni, kabuklu tohumlar sayesinde sonraki zaman dilimlerine taşınıyorlar. Bütün bu işlem ve icraatların arka planında Allah’ın Hafiz ismi baş aktör oluyor.

İnkarcıların iddia ettiği gibi bu dev ve azametli taşınma ve koruma işlemleri ilimsiz, şuursuz, iradesiz olan tohum ve çekirdeklere havale edilemez. Trilyonlarca canlının bozulmadan, yok olmadan, kaybolmadan sonraki kuşaklara aktırılması ve taşınması, ancak sonsuz ilim, irade ve kudret sahibi Allah tarafından ifa edilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...