"Bütün sarayın nakışları, bütün şehrin tanzimat kanunları, bütün memleketin teşkilat programları" ifadeleri arasında ne gibi bir fark vardır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada kâinat için üç ayrı benzetme yapılıyor: Saray, şehir ve memleket.

Her taşta bütün sarayın nakışlarının bulunması, kâinat sarayının inşasına esas olan ilahi isimlerin aynen her bir varlıkta da tecelli etmesi demektir. Mesela, Musavvir ismi kâinatın tamamına bir suret verdiği gibi, ondaki her bir sisteme, o sistemlerdeki her bir yıldıza, her bir gezegene de birer suret vermiştir. Aynı isim, her bir canlıya, o canlının her bir organına da ayrı birer suret takmıştır. Her canlıdaki farklı suret, bütün sarayı şekillendiren Musavvir isminden bir nakış gibidir.

Bütün ilahi isimler ve fiiller de bu manada mütalaa edilebilir.

Esmanın nakışlarında kendini gösteren bu birlik mührü, kâinatın idare kanunları için de aynen geçerlidir. Elektronları çekirdeğe bağlama kanunu, gezegenleri Güneş'e bağlamanın küçük bir misalidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

merkezsener
İnsanın her hücresindeki kromozomu tüm vucudunun özetidir
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
isahalim

Bu 5. burhandan benim anladığım, Musavvir ismini hususiyetle anlatmıyor Üstad aslında, her bir esma için söylüyor fakat örnek olması açısından Aladdin Başar Hocamız, Musavvir ismi üzerinden açıkladı, doğru mu anlıyorum? Çünkü mesela ileride geçecek olan çekirdek-ağaç münasebetinde Musavvir ismine dair aralarında bir alaka göremiyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Musavvir ismi bir örnek bir numune oluyor. Diğerleri akla havale ediliyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...