"Bütün hayrat Onun elinde, bütün hasenat Onun defterinde, bütün ihsanat Onun hazinesindedir. Öyle ise, hayır isteyen Ondan istemeli, iyilik arzu eden Ona yalvarmalı." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bütün hayır, iyilik, ihsan ve ikramlar Allah’ın elinde ve Onun tasarrufundadır. Allah istemedikçe, kimse ne hayır ve iyilik işleyebilir ne de bir ihsan ve ikrama mazhar olabilir.

Madem durum bu, yani her şeyin dizgini ve idaresi Allah’ın elinde. Öyle ise hayır ve iyilik istiyorsak, Allah’a yalvarmalı Ondan istemeliyiz. Yine ikram ve ihsana mazhar olmak istiyorsak, Onun kapısında el açıp yalvarmalıyız.

Allah’ın dışında kimse bize iyilik ve ikramda bulunamaz. Sebepler sadece bir perde bir vesiledir. Mesela, elma bir ikramdır, ağaç ise bu ikrama bir perde bir vesiledir. Yani elmayı bize ihsan ve ikram eden ne ağaçtır ne tabiattır ne de kör ve sağır sebeplerdir; ikramın asıl sahibi Allah’tır, ağaçta buna bir vesiledir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
yukarıdaki vecizeyi iyilik yapmak istiyorsak insanlara faydalı olmak istiyorsak Allaha yalvarmak olarakta anlayabilirmiyiz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İyi olmayı ve iyilik yapmayı Allah'tan istemeliyiz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Hayrat,Hasenat,İhsanat arasındaki farkı Biyedihil Hayr kapsamında izah edermisiniz 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bütün, hayırlar, iyilikler, ikram ve ihsanlar Onun eli ile Onun tasarrufunda ve Onun iradesi ile olur demektir. Malum hayır ve iyilik çok şartların bir araya gelmesi ile meydana gelen vücudi bir nimettir. Bu şartları bir araya getirmekte ancak sonsuz bir irade ve kudretle mümkündür. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...