"Cemal ve kemal sahibi bilbedahe cemal ve kemalini sevmesi gibi, Zat-ı Zülcelal dahi cemalini pek çok sever. Hem kendine layık bir muhabbetle sever." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Cemal ve kemal sahibi bilbedahe cemal ve kemalini sevmesi gibi, Zat-ı Zülcelal dahi cemalini pek çok sever. Hem kendine layık bir muhabbetle sever. Hem cemalinin şuaatı olan esmasını dahi sever. Madem esmasını sever; elbette esmasının cemalini gösteren sanatını sever." (Mektubat, Yirmi Dördüncü Mektup, İkinci Zeyl)

Her güzellik her mükemmellik sahibi, kendi güzelliğini ve mükemmelliğini sever. Bu genel bir kuraldır ve değişmez. Aynı şekilde güzelliği ve kemali sonsuz olan Allah da elbette kendi güzelliğini ve kendi kemalini yine kendine özgü bir muhabbet ile sever. Zaten Cenab-ı Hak bu gibi şuunat dediğimiz his ve özellikleri, onu ve şuunatını anlayalım diye bize vermiş.

İlahi isimler, ilahi cemal ve kemalin bir parıltısı ve onu gösteren aynalar olduğu için, elbette Allah isimlerini de kendi zatına yakışacak mukaddes bir muhabbet ile sever. Fakat Allah’ın cemal, kemal ve isimlerini sevmesi, bizim sevgimize benzemez. Onun sevgi ve muhabbeti münezzeh ve mukaddestir.

Kim Allah’ın isim ve sıfatlarını hayatına nakşeder ve o isimlerin gereği gibi yaşarsa, o kimse Allah’ın rızasına ve muhabbetine de mazhar olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...