"Cenâb-ı Hak bir abdini severse, dünyayı ona küstürür, çirkin gösterir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünyanın çirkin yüzü fani, kararsız, sıkıntılı, belalı, hastalıklı, devamsız vesaire olma halleridir. Bu yüzden Hazreti İbrahim (as) “La uhibbül afilin” yani “Batıp gitmeye mahkum olan fani şeyler sevilmeye değmez.” demektedir.

Şayet Allah’ın sevdiği ve razı olduğu bir kulu dünyaya meyleder ve ona kalbini açmaya kalkarsa, Allah bir takım sıkıntı ve belalar ile onu dünya ve içindekilerden soğutur, hatta tiksindirir.

Mesela, sağlıklı ve enerji dolu bir kul, gaflete girmeye daha elverişli daha yatkındır. Şayet bu kul gaflete ve dünyaya meylederse, Allah ona bir hastalık verir, dünyaya olan meyli bir anda gider; ahireti ve ölümü ciddi bir şekilde düşünmeye başlar. Allah’ın bu kuluna bir hastalık vermesi bir çeşit dünyadan küstürme işlemidir.

Kul yüksek bir makama hırslanır, Allah zalim bir siyasetçi eli ile onu azlettirir; dünyanın ve makam sevdasının çirkin yüzünü gösterir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Allah fani olandan küstürüp; baki olanla barıştırmak istiyor yani.yoksa dünyanın üç yüzü var.biz fena yüzünü sevmeye başlayınca bunlar başımıza geliyor yani..öyle mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Aynen.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...