"Sizin dünyaca bazı müşkülatınız, senin hesabına beni bir parça müteessir etti." Burada kimden ve neyden bahsediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu Mektup'da bahsedilen kişi, Merhum Hulusi Yahyagil Ağabeyimizdir. Yirmi Üçüncü Mektub'un yedinci sualinin ahirinde geçen "Elbette şu çeşit mesailde en birinci talebe ve muhatab olan ve nüket-i Kur’âniyeyi takdir eden İbrahim Hulusi, o nükteyi işitmek ister." ifadesi de bunu teyit etmektedir.

"Sizin dünyaca bazı müşkülatınız, senin hesabına beni bir parça müteessir etti. Fakat madem dünya bâki değil ve musibetlerinde bir nevi hayır vardır; senin bedeline 'Yahu bu da geçer.' kalbime geldi. لاَ عَيْشَ اِلاَّ عَيْشُ اْلاٰخِرَةِ düşündüm. اِنَّ اللّٰهَ مَعَ الصَّابِرِينَ okudum. اِنَّا ِللّٰهِ وَاِنَّاۤ اِلَيْهِ راَجِعُونَ dedim." (Mektubat, Yirmi Üçüncü Mektup.)

Bu müşkülün ne olduğu ile alakalı doğrudan bir kaynak bulamadık. Lakin Barla Lahikası 226. Mektup'ta geçen,

"Aziz, sıddık, muhlis kardeşim,

"Evvelâ: Biraderzadem Halil Nâci’nin dünyevi musibeti, beni de cidden mahzun eyledi. Cenâb-ı Hak onu da kurtarsın, size de sabır ve tahammül ihsan eylesin. Âmin. Nurun eskiden beri hiç sarsılmayan muhlis bir kahramanı elbette dünyanın geçici, kıymetsiz, fâni vaziyetleri karşısında telaş etmez, mağlup olmaz inşaallah..." (Barla Lahikası, 226. Mektup: Hulisi Beye Hitaptır).

ifadesinde, bu konuya açıklık getirecek bir delilin olabileceği ihtimali olabilir: Zira Hulusi Ağabey oğlu Halil Naci'nin iftiraya uğramasına binaen yazdığı mektubunda şöyle diyor:

"... Seni Hazret-i Yusuf'un makamı olan bugünkü hayatın müteessir etmesin, Yusuf Aleyhisselâmın ruhuna her gün bir Fatiha üç İhlas oku, o mahpusların piri peygamberin huzurunu bulup sakin ol. Maddi ve manevi derslere şifa olan şu salavat-ı şerifeye daim ol..."(Halil Naci kimdir ve başına gelen musibet nedir?)

Üstad'ımız da Hulusi Ağabey'in sorduğu yedi suali Yirmi Üçüncü Mektup ile cevaplarken, bunlara bir sekizinciyi kendisi ekler ve güzel müjdeler ihtiva eden cevabı verir. Bu Sekizinci Mesele de Hz. Yusuf'un iftiradan sonra, Allah'ın kendisine ihsan ettiği harika nimetleri derhatır ettiren bir ders olması hasebiyle, güzel bir tevafuk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Park

Hocam selamlar, bahsettiğiniz ifadenin Hulusi Abinin oğlu Halil Naci ile irtibatlı olması pek mümkün gözükmüyor,

Çünkü 23. Mektup 1933 tarihinde yazılmış,

Hulusi Abinin Halil Naci'ye yazdığı mektup ise 1947 yılında, arada çok uzun yıllar var.

Ayrıca Hulusi abi 1917 yılında evlenmiş bu mektup yazılsığında muhtemelen Halil Naci 15-16 yaşlarında oluyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...