"Aç canavara karşı tahabbüb, merhametini değil, iştihasını açar. Hem de diş ve tırnağının kirasını da ister..." cümlelerini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Aç bir canavara karşı muhabbet göstermek, onun merhametini değil iştahını açar ve seni parçalayıp yutar. Seni parçalamak için kullandığı dişinin ve tırnağın ücretini de ayrıca ister. Yani canavar ne kadar yese de doymak bilmez. Bu sebeple canavara karşı muhabbet değil, ciddiyetle mukavemet göstermek gerekir.

Bu tabir, zalimlerin ne kadar gaddar ve hırslı olduğuna işaret eden bir tabirdir. Kalbinde merhamet ve şefkat bulunmayanlar, canavara inkılâb eder; her türlü zulmü, kötülüğü ve en çirkin işleri işlemekten çekinmez hatta lezzet alırlar. İnsanların dinine ve iffetine dil uzatmaktan geri kalmazlar. Bu gibilere merhamet olunmaz, zaten onlar merhamete layık değildirler.

“Zalim ve vicdansız bir adam, birisini yere atıp ayağıyla onun başını kat’î ezecek bir surette davransa, o yerdeki adam eğer o vahşî zalimin ayağını öpse, o zillet vasıtasıyla kalbi başından evvel ezilir, ruhu cesedinden evvel ölür. Hem başı gider, hem izzet ve haysiyeti mahvolur. Hem o canavar, vicdansız zalime karşı zaaf göstermekle, kendisini ezdirmeye teşci’ eder. Eğer ayağı altındaki mazlum adam, o zalimin yüzüne tükürse, kalbini ve ruhunu kurtarır, cesedi bir şehid-i mazlum olur. Evet, tükürün zalimlerin hayâsız yüzlerine!” (29. Mektub)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Sanki burada zalime izzetli bir duruş sergile,taviz verirsen zillete mahkum olursun diyor sanki..öyle mi acaba?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Aynen.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...